Budowa domu jednorodzinnego. Jakich błędów należy unikać?

Domu nie budujemy na rok. Ani nawet na 5 lat. W założeniu ma to być przecież konstrukcja, która zapewni bezpieczne i komfortowe użytkowanie przez dziesięciolecia. Dlatego przystępując do budowy budynku mieszkalnego powinniśmy ograniczyć do minimum liczbę popełnionych błędów. Ich konsekwencje mogą bowiem być nadzwyczaj kosztowne dla inwestora.

Jednym z częściej popełnianych błędów jest niewłaściwe zagęszczony grunt znajdujący się pod posadowieniem budynku i pod przyszłymi posadzkami. Uchybienia w tym zakresie mogą grozić nierównomiernym osiadaniem ław fundamentowych oraz płyty betonowej pod posadzką.

Kolejnym newralgicznym punktem są fundamenty. – Błędy technologiczne w ich obrębie popełniane już na etapie badania gruntu, opracowania projektu jak i w fazie budowy są bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do naprawienia. Konsekwencje mogą być niestety przykre dla inwestora. Źle wykonany fundament może doprowadzić do zawilgocenia murów i pękania ścian – przyznaje Tadeusz Olechno z białostockiej firmy Eko – System.

Niemniej istotnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę bywa brak lub źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Niefrasobliwie wykonana izolacja może prowadzić do zawilgocenia ław fundamentowych. Szczególnie zaś warto to zrobić w przypadku budowy domu z podpiwniczeniem.

Murowanie ścian konstrukcyjnych – zwłaszcza ścian zewnętrznych – to następny element, w którym niestety dość często mogą się przydarzyć odstępstwa od sztuki budowlanej. Wśród najpowszechniej występujących błędów w tym zakresie, przedstawiciel Eko – Systemu wymienia: zbyt grubą warstwę spoiny wiążącej mury oraz brak prawidłowego przewiązania cegieł. – Brak należytej staranności w tym wypadku może prowadzić do powstawania mostków termicznych, poprzez które będziemy tracili ciepło z wnętrza – dodaje.

Rutyna, lenistwo, niedostateczna wiedza, brak umiejętności lub chęć oszczędności prowadzą czasem do niewłaściwego zbrojenia stropu, nadproży okiennych i drzwiowych, belek ukrytych w stropie, w miejscu oparcia ścian działowych, czy wykonywanych podciągów. Może to z kolei skutkować widocznymi na suficie rysami.

Podczas betonowania stropu, beton trzeba odpowiednio zawibrować specjalnym, przeznaczonym do tego wibratorem. – Wykonując te prace latem, podczas upałów nie powinno się przy tym zapominać o właściwej pielęgnacji betonu, obowiązkowo polewając strop wodą – informuje Tadeusz Olechno.

Budując ścianę kolankową należy bezwzględnie przestrzegać jej usztywnienia poprzez wykonanie trzpieni żelbetowych i wieńca ściany, ponieważ brak tych wzmocnień może skutkować w skrajnych przypadkach nawet zawaleniem się dachu.

Zabierając się za budowę konstrukcji drewnianej dachu – przed jej wykonaniem – musimy ją odpowiednio zabezpieczyć środkami ognioodpornymi i przeciwgrzybicznymi. Kryjąc dach blachą lub dachówką szczególną uwagę warto zwrócić na prawidłowe i staranne wykonanie obróbek blacharskich, zwłaszcza zaś w okolicach koszy i kominów. Zaniedbania w tym miejscu mogą prowadzić do powstawania zacieków wody opadowej i jednoczesnego zawilgocenia konstrukcji.

Przed pokryciem dachu układamy folię zabezpieczającą przed wnikaniem wody pod pokrycie. Folia umożliwia zarazem odparowanie wilgoci z termoizolacji. Po powierzchni folii spływa skroplona wilgoć powstająca na wewnętrznej stronie pokrycia dachowego na skutek powstającej różnicy temperatur. Powinno się przy tym zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie folii niskoparoprzepuszczalnej z zachowaniem odpowiedniej szczeliny dylatacyjnej o wielkości około 2 centymetrów.

Na koniec istotna i cenna – jak sądzę – uwaga. Zatrudniajmy fachowców sprawdzonych lub poleconych nam przez znajomych. Co jasne, budowa domu to kosztowna inwestycja, ale decydując się na określoną ekipę nie zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy brać pod uwagę wycenę. Oszczędności mogą być pozorne, bo usuwanie usterek „niedrogiej”, ale mało rzetelnej ekipy budowlanej może być bowiem bardzo kosztowne i finalnie zapłacimy jeszcze więcej – radzi Tadeusz Olechno z Eko – Systemu.

Dodaj komentarz