Co 4 Polak korzysta z usług projektanta wnętrz

Jeszcze do niedawna urządzając mieszkanie najczęściej szukaliśmy inspiracji wśród gotowych propozycji wnętrz, które można znaleźć w popularnych sklepach i dyskontach meblarskich. Obecnie jednak marzymy o mieszkaniu, które będzie jednocześnie funkcjonalne, oryginalne i ponadczasowe. Jak pokazują wyniki badania „Mój Dom” przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, Polacy – pragnąc stworzyć w swoich czterech kątach niepowtarzalny klimat – coraz chętniej korzystają z usług projektantów wnętrz.

Projektowanie i urządzanie mieszkania to duże przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia szeregu ważnych decyzji od których zależy, czy uda nam się stworzyć miejsce, w którym będziemy czuć się dobrze, swobodnie i bezpiecznie. W dzisiejszych czasach trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się bardzo szybko i niełatwo za nimi nadążyć. Pojawiają się innowacyjne technologie i nowe materiały. Potrzebna jest wiedza, doświadczenie i przede wszystkim pomysł, jak je wykorzystać. Westwing Home & Living przeprowadził badanie, w którym zapytał rodaków, czy planując wystrój swojego mieszkania, skorzystali z usług projektanta wnętrz. Wyniki sondażu pokazują, że co czwarty Polak zdecydował się powierzyć aranżację wnętrz specjaliście.

Inwestując w budowę wymarzonego domu, decydując się na remont lub kupując nowe mieszkanie, chcemy mieć pewność, że dobrze zainwestujemy wydane pieniądze. Dotyczy to również aranżacji przestrzeni wewnątrz domu czy mieszkania. Z jednej strony marzymy o wnętrzu, które nie będzie prostym odwzorowaniem mody i trendów, z drugiej strony – jesteśmy coraz bardziej zabiegani, a aranżacja wnętrz to proces czasochłonny i wymagający. Zamiast odwiedzać kolejne sklepy w poszukiwaniu poszczególnych elementów wyposażenia i narażać się na konieczność ich wyboru spośród różnych ofert rynkowych, wolimy powierzyć to zadanie specjaliście, który zna aktualną ofertę producentów i jest na bieżąco informowany o wszelkich nowościach. Coraz częściej oczekujemy od projektanta kompleksowej usługi – stworzenia pomysłu na wnętrze, znalezienia odpowiednich materiałów, nadzoru nad wykończeniem mieszkania – mówi Przemysław Kowalewski, założyciel i dyrektor generalny Westwing Polska.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living 39% badanych, którzy skorzystali z usług projektanta wnętrz, powierzyło specjaliście aranżację całego domu lub mieszkania. Planując wygląd poszczególnych pomieszczeń, pomocy eksperta poszukujemy najczęściej w przypadku łazienki (38%) lub kuchni (37%), czyli wnętrz, w których kluczową rolę odgrywa funkcjonalność.

Przy projektowaniu małych wnętrz, jakimi są zazwyczaj łazienki, potrzeba dużej precyzji, gdyż tu znaczenie ma każdy centymetr. Aby łazienka była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna trzeba odpowiednio zaplanować przestrzeń i rozmieścić wszystkie urządzenia. Kuchnia z kolei jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Każdego dnia spędzamy w niej dużo czasu. Dlatego chcemy, by była ona dopasowana do naszych potrzeb, zapewniała komfort i wygodę. Projektowanie kuchni nie należy do łatwych zadań, ponieważ – podobnie jak w przypadku łazienki – na niewielkiej na ogół powierzchni musimy zmieścić wiele rzeczy, przede wszystkim sprzęt AGD, który zawsze zajmuje sporo miejsca – dodaje Przemysław Kowalewski.

Polacy podczas aranżacji wnętrz zaczynają otwierać się na nowe, odważniejsze pomysły, szukają niestandardowych rozwiązań, wyszukanych materiałów, odważniejszych kolorów. Coraz większą wagę przywiązują do szczegółów, myślą o przemyślanej dekoracji. Chcąc stworzyć miejsce idealne, które będzie odpowiadało ich potrzebom i wyobrażeniom, coraz częściej decydują się wydatek związany z zatrudnieniem architekta wnętrz. Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez Westwing Home & Living niemal 30% rodaków jest zdania, że piękne urządzenie mieszkania musi dużo kosztować.


fot. Dreamstime

Dodaj komentarz