Czy fotowoltaika się jeszcze opłaca?

zkaladanie fotowoltaiki

Często pada pytanie czy fotowoltaika jest jeszcze opłacalna? Otóż okazuje się, że tak ale nie we wszystkich przypadkach. Warto więc zastanowić się czy w przypadku tego konkretnego domu ma sens ją instalować.

Zakup fotowoltaiki

Fotowoltaika pszczyna – https://ekosolargliwice.pl/fotowoltaika/fotowoltaika-pszczyna/ jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które mają wysokie rachunki za energię elektryczną. Przy tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niestety zakup takiej fotowoltaiki to spory koszt.

Zapraszając do siebie przedstawiciela danej firmy zawsze otrzyma się wstępny szkic czy też projekt mówiący o tym jaka moc fotowoltaiki będzie potrzebna w danym domu. Poza tym klient będzie miał również w miarę rozrysowane położenie fotowoltaiki oraz dowie się jakiego typu panele zostaną mu założone. Jednym słowem uzyska podstawowe informacje na temat tego w co ma zamiar zainwestować. Po przedstawieniu oferty zazwyczaj ma się tydzień czasu na podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Przy tym dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z więcej niż jednym przedstawicielem firmy zajmującej się sprzedażą fotowoltaiki. W ten sposób klient ma możliwość porównania kilku a nawet kilkunastu cen. Często już sama marża dotycząca sprzedaży jest bardzo różna.

Każdy kto ma w planach fotowoltaikę powinien również rozważyć opcję dotyczącą dofinansowania. Większość firm przedstawia tę opcję już w trakcie prezentacji. Ma to przede wszystkim zachęcić potencjalnych kupujących do zdecydowanie się na ofertę. Trzeba jednak brać pod uwagę, że programy dotyczące dofinansowań zmieniają się raz na kilka lat. Warto więc śledzić najnowsze informacje na bieżąco. W ten sposób ma się możliwość uzyskania najkorzystniejszej dla siebie dotacji a to jak wiadomo bardzo często wpływa pozytywnie na koszty instalacji fotowoltaicznej.

W 2024 dopłata do instalacji fotowoltaicznej wynosiła około 6000 złotych. Należało oczywiście spełnić określone kryteria, aby taką dotację otrzymać.

Estetyka również ma znaczenie

Pierwsze panele fotowoltaiczne nie prezentowały się zbyt dobrze. Z czasem jednak zaczęto większą uwagę zwracać właśnie na ich wygląd. Na dzień dzisiejszy liczą się już nie tylko parametry techniczne, ale również i to jak dany panel się prezentuje. Ma on być efektywny ale do tego jeszcze ładnie wyglądać na dachu domu.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jeszcze w dalszym ciągu ma sens. Trzeba jednak przeliczyć czy w przypadku naszego gospodarstwa domowego taka inwestycja się spłaci i po jakim czasie. Czasami trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość, ponieważ instalacja fotowoltaiczna może się spłacać nawet kilka lat.

Dodaj komentarz