Dom szkieletowy czy murowany – co powinieneś wybudować?

Przed budową domu czeka na nas mnóstwo ważnych decyzji, mających wpływ na późniejszy komfort życia. Trzeba przemyśleć chociażby kwestię działki, metrażu, liczby kondygnacji, a także technologii wznoszenia konstrukcji. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim punkcie.

Jakie znaczenie ma technologia budowania?

Chociaż to, czy dom będzie szkieletowy czy murowany jest niezwykle ważne, niewiele się o tym słyszy. Wpływ na to może mieć fakt, iż obydwie technologie budowania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy cenią sobie trwałość, jaką zapewniają budowle murowane, zaś innym zależy na szybkim zakończeniu prac i możliwości wprowadzenia się do domu już po kilku miesiącach, dlatego wybierają konstrukcje szkieletowe. Niezależnie od tego, jakie motywacje ma sam inwestor, trzeba przyznać, że decyzja o konkretnej technologii budowania wpłynie chociażby na koszt budowy, jej szybkość, trwałość konstrukcji, temperaturę panującą we wnętrzu, a także na paroprzepuszczalność. A to tylko nieliczne z przykładów. Warto więc porządnie zastanowić się nad wyborem.

Dom murowany – zalety i wady

Nie da się ukryć, że domy murowane są najpopularniejszym typem konstrukcji w Polsce. Duży wpływ może mieć na to ich trwałość. Taki dom służy wielu pokoleniom i nie wymaga regularnych napraw. Ponadto domy murowane dobrze utrzymują ciepło i paroprzepuszczalność, czyli trudniej w nich o wilgoć czy grzyba. Choć są to naprawdę imponujące zalety, nie możemy zapominać o tych mniej optymistycznych kwestiach. Należy do nich cena. Każdy inwestor szuka oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe, dlatego wyższy koszt budowy może być sporym wyzwaniem dla budżetu. Osoby niecierpliwe nie będą zadowolone również z tego, że cały proces wznoszenia konstrukcji wymaga czasu. Warto przy tym wspomnieć, że również parametry działki pod zabudowę wpływają na to, czy dom murowany będzie trafionym wyborem.

Dom szkieletowy – czy to dobre rozwiązanie?

Alternatywą dla domów murowanych są znane głównie w Ameryce Północnej konstrukcje szkieletowe. Będą one idealne dla młodych par, które nie mają zbyt wielu funduszy. Domy szkieletowe są bowiem tanie i szybkie w budowie. Cały proces zajmuje zaledwie kilka miesięcy. Niestety nie są tak trwałe jak budowle murowane i raczej nie będą służyć wielu pokoleniom. Decyzja zależy więc wyłącznie od potrzeb głównych zainteresowanych.

Dodaj komentarz