Wybudowanie domu jest sporym przedsięwzięciem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby budowa przebiegała stosunkowo szybko i przyjemnie. W tym celu warto zastanowić się, podczas jakiej pory roku dom będzie stawiany. Dobrze jest korzystać z materiałów wysokiej jakości, aby dom był trwały. Jednocześnie warto znać wymogi prawne. Podczas tworzenia projektu domu warto również wiedzieć, jak krok po kroku tę budowę wykonać. Pomoże to ograniczyć ponoszone koszty oraz przyspieszy proces budowy.
Czy pora roku przy budowie domu ma znaczenie?
Jakość wykonanego domu zależy w głównej mierze od wykorzystanych materiałów.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy budowie domu, jest pora roku. Przede wszystkim chodzi tutaj klimat, gdzie różnice temperatur pomiędzy poszczególnymi porami roku są wysokie. Dlatego decyzję o warunkach zabudowy należy podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku budowy małego domu jednorodzinnego a domem naprawdę sporych rozmiarów. Dlatego proces budowy mieszkania dobrze jest zaplanować na jedną porę roku. Jednak kiedy jest najlepsza pora na zabudowę?
Wiosna najlepszą porą roku na budowę domów
Wiosna jest najlepszą porą roku na podjęcie prac budowlanych. Podczas wiosny dni robią się coraz dłuższe a temperatury coraz cieplejsze, jednak nie za gorące. Dlatego optymalnym miesiącem na rozpoczęcie budowy jest marzec lub kwiecień.
Czy podczas lata i jesieni warto się budować?
Osoby chcące wybudować dom nie zawsze mają ochotę poczekać do wiosny. Zwłaszcza jeżeli decyzja o zabudowie podejmowana jest w drugiej połowie roku. Jednak czy jesień z latem są dobrymi porami w roku na rozpoczęcie budowy? Tak, podczas tych pór roku również można przeprowadzać prace budowlane. Obecnie klimat się zmienia, dlatego też w ostatnich latach Wrzesień był jeszcze ciepłym miesiącem, gdzie osiągane temperatury często osiągały powyżej 10 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku lata temperatury potrafią osiągać nawet powyżej 40 stopni Celsjusza, co znacznie utrudnia wysiłek fizyczny. Dlatego dobrze jest stworzyć projekt domu w okresie zimowym, a następnie podczas wiosny zacząć pracę. W przypadku nieskończenia budowy w trakcje wiosny można przeczekać do jesieni.
Jakie są etapy budowy domu?
Budowa domu składa się z wielu szczegółowych etapów. Jednak na samym początku najważniejszy jest odpowiedni projekt domu. Stworzenie projektu odbywa się na samym początku prac, dlatego też jest to jeden z kluczowych elementów przy decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki dobrze wykonanemu projektowi można uniknąć problemów, które blokowałyby prace. Jednak projekt jest tylką częścią budowy. Zatem jakie etapy można jeszcze wyróżnić?
Stan zerowy
Stanem zerowym określa się wszystkie prace mające na celu doprowadzenie do rozpoczęcia budowy. Należy pamiętać, że stanem zerowym nie nazywa się formalności związanych z budową własnego domu. Zatem jakie prace można wyróżnić w stanie zerowym?
- Ogrodzenie i wyrównanie działki,
- Wykonanie fundamentów,
- Wylanie tzw. ślepej posadzki,
- Przygotowanie zbrojenia,
- Wykonanie instalacji kanalizacyjnej w fundamentach.
W skutecznym przygotowaniu terenu pod zabudowę może pomóc geodeta oraz firma budowlana, która zajmie się przygotowaniem fundamentów pod nowy dom.
Stan surowy otwarty
Ten etap budowy domu polega na wybudowaniu fundamentów, ścian, dachu oraz komina. Najważniejsze prace, jakie można wyróżnić w tym etapie to:
- prace murarskie,
- orynnowanie budynku,
- prace konstrukcyjne,
- wykonanie dachu.
Podczas tego etapu zaleca się poszukać firmy budowlanej, która zajmuje się jednocześnie pracami murarsko-ciesielskimi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i pomaga oszczędzić czas na szukaniu firm zajmujących się poszczególnymi pracami. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich potrzebnych robót może być bardzo długi. Może trwać aż 3,5 miesiąca. Dlatego jest to etap budowy domu, który najlepiej jest wykonać w trakcie wiosny.
Stan surowy zamknięty
W etapie tym roboty polegają na zamknięciu budynku. Wśród prac w tym etapie można wyróżnić:
- Montaż okien,
- Montaż drzwi wejściowych,
- Montaż parapetów zewnętrznych,
- Wylanie posadzki,
- Ocieplenie elewacji budynku.
Wszystkie prace na tym etapie muszą zostać wykonane z jak największą starannością. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów. Specjalistami, którzy mogą pomóc, są elektryk, monter alarmu, kominiarz oraz monter okien i drzwi.
Prace wykończeniowe
Prace odbywające się w trakcie tzw. wykończeniówki mają za zadanie nadać budynkowi właściwego kształtu. Etap ten zamienia puste ściany w przestrzeń, do której już prawie można się wprowadzić. Jakie zatem prace trzeba przeprowadzić?
- Instalacja gniazdek elektrycznych,
- wykończenie łazienki,
- wykończenie kuchni,
- instalacja ogrzewania,
- położenie płytek i paneli,
- malowanie,
- montaż parapetów wewnętrznych.
Również i do tych prac potrzeba specjalistów. W tym etapie potrzebni będą; elektryk, dekarz, malarz, stolarz oraz glazurnik.
Na co zwrócić uwagę przy wykonawcy budowlanego projektu?
Podczas budowy domu nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie przedsięwzięcie wykonać samemu. Jednak w takiej sytuacji trzeba liczyć się z możliwością pomyłki. Takie rozwiązanie powoduje również potrzebę zwiększenia swojej wiedzy w tym zakresie. A może to trwać nawet parę miesięcy. Dlatego chcąc zaoszczędzić czas, warto to zadanie powierzyć profesjonalistom. Jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlanej?
Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest doświadczenie. Osoba posiadająca profesjonalną wiedzę, na pewno będzie w stanie lepiej wypełnić powierzone jej zadanie.
Przy weryfikowaniu firmy warto pytać o posiadane uprawnienia. Kolejnym dokumentem potwierdzającym klasę osoby zajmującej się danymi pracami będą referencje.
Podczas wyboru firmy warto również dowiedzieć się, w czym konkretnym specjalizuje się firma budowlana. Chcąc zbudować dom parterowy, warto zwrócić się do osób, które mają już tym doświadczenie i znają się na rzeczy.
Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest kompleksowość usług. Najlepiej jest nawiązać współpracę z firmą, która przeprowadzi wszystkie prace. Takie rozwiązanie oszczędzi czas, który byłby przeznaczony na poszukiwanie inne przedsiębiorstwa.
Jak kupować materiały do budowy domu?
Każda osoba marząca o posiadaniu własnego domu chce, aby był on wykonany z możliwie jak najlepszych materiałów. Dlatego projekt domu powinien zawierać kosztorys. Dobrze jest, jeżeli te same materiały kupi się w niższej cenie. Dlatego warto wiedzieć, gdzie kupować materiały na budowę domu, aby nie przepłacać.
W celu oszczędzenia pieniędzy podczas zakupu materiałów warto najpierw sporządzić kosztorys. Warto wiedzieć, że takie zadanie może być powierzone projektantowi lub kierownikowi budowy. Kosztorys powinien zawierać zestawienie potrzebnych materiałów oraz potrzebną ich ilość.
Takie rozwiązanie jest przydatne, ponieważ dzięki temu można dowiedzieć się o dokładnych materiałach potrzebnych przy budowie domu. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest brak przestojów w pracy, dzięki czemu budowa będzie ukończona szybciej. Poza tym po skończonych już pracach nie trzeba będzie przejmować się nadwyżką materiału.
Warto pamiętać, że zakup materiałów można także zlecić firmie zajmującej się budową domu. Odpowiedni fachowcy powinni pomóc z wyborem odpowiednich materiałów, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że dom postawiony jest z możliwie jak najlepszych materiałów. Następną zaletą takiego rozwiązania są rabaty, które dana firma posiada. Firma kupująca materiały po niższej cenie może obniżyć koszty nawet kilkanaście procent. Jednak może się zdarzyć, że firma budowlana będzie chciała oszukać, dlatego warto, chociaż zapoznać się z ofertą proponowanych materiałów.
Materiały budowlane można również zakupić na własną rękę. W takiej sytuacji najlepiej jest wybrać się do składu budowlanego, gdzie pracownicy dopasują odpowiednie produkty do potrzeb. Warto też sprawdzać różne promocje na stronach składów budowlanych.
Jakich formalności trzeba dopełnić, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?
Przygotowując się na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, należy przygotować się na dostarczenie odpowiednich dokumentów. Wykaz potrzebnych dokumentów można znaleźć na końcu wniosku o wydanie decyzji warunków zabudowy. Najczęściej jednak wymagane są cztery dokumenty. Są to mapa zasadnicza, zaświadczenie o dostępie do mediów, koncepcja zagospodarowania działki oraz w tym przypadku projekt domu. Należy zatem pamiętać, aby przygotować stosowne dokumenty przed podjęciem całej działalności. Podczas budowy warto cały ten proces rozplanować. Plan może być zawarty na okres nawet powyżej całego roku, należy jednak trzymać się wytyczonych celów, a budowa domu będzie łatwa i przyjemna.