Zakup własnego mieszkania powoduje wiele radości, ale jednocześnie może być prawdziwą drogą przez mękę, zwłaszcza kiedy dopiero próbujesz rozeznać się w temacie. Masa nieznanych wcześniej pojęć, przepisów, regulacji i dokumentów powoduje dużą niepewność i zagubienie. Z oczywistych względów, najwięcej wątpliwości mają zwykle nabywcy mieszkań, które nie zostały jeszcze wybudowane. W końcu w ciągu kilku lat wszystko się może zdarzyć, a pieniądze trzeba zainwestować już na starcie. Nie musisz się jednak obawiać o swoje fundusze, ponieważ będą one odpowiednio chronione na rachunku powierniczym.
Zakup mieszkania od dewelopera w Lublinie – czy rachunek powierniczy jest konieczny?
Głównym zadaniem rachunku powierniczego jest ochrona osób kupujących mieszkania i domy jednorodzinne od deweloperów. Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 roku podczas realizowania zakupu mieszkania od dewelopera w Lublinie założenie rachunku powierniczego jest obowiązkowe. Powstanie tej ustawy jest konsekwencją wieloletniej działalności nierzetelnych firm działających w całym kraju, które sprzedawały mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem budowy bez żadnego zabezpieczenia, a w sytuacji bankructwa nabywcy tracili jednocześnie wpłacone pieniądze i nieruchomość.
Czy deweloper może wypłacić pieniądze z rachunku powierniczego?
Obowiązek założenia rachunku powierniczego spoczywa na firmie deweloperskiej świadczącej usługi sprzedaży nieruchomości. Jednocześnie zgodnie z ustanowionym prawem, nie ma możliwości aby deweloper zamknął rachunek czy przejął fundusze przeznaczone na inwestycję w nieruchomość, ponieważ trafiają one bezpośrednio na rachunek powierniczy, do którego firmy deweloperskie nie mają dostępu aż do momentu spełnienia określonych wymagań.
Istnieją dwa rodzaje rachunków powierniczych – otwarty i zamknięty. W przypadku tego pierwszego, deweloper otrzyma pieniądze dopiero po przeniesieniu własności na nabywcę nieruchomości. To powoduje, że deweloperzy częściej decydują się na rachunek otwarty, który pozwala na etapową wypłatę środków. Polega ona na tym, że zakończenie kolejnych etapów prac budowlanych określonych w umowie umożliwia firmie każdorazowo wypłatę części pieniędzy.
Kto sprawuje kontrolę nad rachunkiem powierniczym?
Deweloper nie może dowolnie rozporządzać środkami wpłaconymi na rachunek powierniczy, a wszelkie wypłaty są jasno określone w umowach deweloperskich z nabywcą i bankiem. W tej sytuacji konieczne jest określenie podmiotu odpowiedzialnego za kontrolowanie poprawności dysponowania środkami z rachunku. Tym zajmuje się przedstawiciel banku, który posiada uprawnienia budowlane konieczne by móc określić prawidłowość realizowanych prac.
Rachunek powierniczy sprawia, że możesz czuć się bezpiecznie
Przejdźmy do konkretnych korzyści z założenia rachunku powierniczego. Po pierwsze w sytuacji, gdy firma deweloperska zmuszona jest ogłosić upadłość, fundusze zgromadzone na rachunku trafiają do nabywcy nieruchomości, dzięki czemu nie musi się on obawiać o utratę zainwestowanych pieniędzy. Biorąc pod uwagę, fakt że oferta gotowych mieszkań i domów jest naprawdę niewielka, możliwość bezpiecznego zakupu tak zwanej dziury w ziemi znacząco ułatwia pozyskanie swojego lokum.