Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania? Jakich unikać błędów?

Kupno mieszkania to poważna decyzja, z którą wiążę się często duży stres i odpowiedzialność. Błędy popełnione w momencie zakupu mogą w przyszłości uszczuplić portfel i popsuć nasze samopoczucie. Stosując się jednak do kilku sprawdzonych porad możemy uniknąć wielu problemów. Podpowiadamy jakie kwestie należy rozważyć planując zakup mieszkania.

Ważna jest lokalizacja

Mieszkania na obrzeżach miasta są często znacznie tańsze niż te położone bliżej centrum. Jednak mały wybór połączeń komunikacyjnych czy słaby dostęp do szkół i przedszkoli na przedmieściach mogą znacząco obniżyć komfort życia. Kupując mieszkanie poza miastem trzeba być przygotowanym na różne utrudnienia związane z wydłużonym dojazdem do pracy czy dowożeniem dzieci do szkoły lub przedszkola oraz z większymi wydatkami na paliwo.

Największym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania w Poznaniu cieszą się lokalizacje z dobrym dojazdem do centrum i bliskim dostępem do terenów rekreacyjnych. Nasze inwestycje Żurawiniec Park i os. Batorego 41A spełniają wszystkie walory dobrej lokalizacji. W pobliżu znajdują się szkoły, i przedszkola, ale również sklepy, banki czy przychodnie. Największym atutem obu lokalizacji jest jednak bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych, w tym Rezerwatu Przyrody Żurawiniec, oraz bogactwo połączeń transportu miejskiego, w tym szybkiego tramwaju, zapewniających dobry i wygodny dojazd do różnych części miasta – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

Koszty dodatkowe

Wciąż za małą uwagę zwracamy na wysokość opłat dodatkowych związanych z zakupem mieszkania. Zanim na dobre zaczniemy szukać nowego lokalu dokładnie przeanalizujmy środki, jakimi dysponujemy. Nie wybierajmy mieszkań, których cena kształtuje się w górnych granicach naszej zdolności kredytowej. Do ceny samego lokum doliczyć trzeba jeszcze opłaty manipulacyjne, koszty aktu notarialnego oraz koszty wykończenia i wyposażenia mieszkania. Standard deweloperski w zależności od dewelopera oznacza różny zakres wykonanych prac, dlatego warto wcześniej dokładnie przeanalizować co zawiera określona oferta, bo może się okazać, że na wykończenie mieszkania będziemy potrzebowali znacznie więcej środków niż planowaliśmy pierwotnie przeznaczyć. Oprócz ceny nieruchomości nie należy zapominać o comiesięcznych kosztach jej utrzymania, które lepiej zawczasu sprawdzić. Trzeba również dowiedzieć się jakie powierzchnie dodatkowe oferuje deweloper i ile będziemy musieli za nie dopłacić. Tarasy, garaże, miejsca postojowe czy komórki lokatorskie znacząco podnoszą atrakcyjność mieszkania.

Za duży lub za mały metraż

Przed zakupem mieszkania musimy się dobrze zastanowić jaką wielkość powinno ono mieć i jaki układ funkcjonalny będzie dla nas optymalny. Nie zawsze większe mieszkanie będzie dla nas najlepsze. Musimy bowiem pamiętać, że koszty utrzymania większych powierzchni będą znacząco wyższe. Również za małe nieruchomości mogą okazać się nietrafione. Dlatego zawsze powinniśmy zwracać uwagę na funkcjonalność mieszkania, rozkład pomieszczeń i jego możliwości aranżacyjne. Często się zdarza, że to nie większy metraż mieszkania, a dobry układ funkcjonalny sprawia, że mieszkanie ma więcej przestrzeni do zagospodarowania.

Dobrze przeanalizujmy oferty

Brak rozeznania na rynku oraz pośpiech z pewnością nie będą naszymi sprzymierzeńcami w poszukiwaniu idealnego mieszkania. Zmiana lokum jest czynnością pochłaniającą wiele czasu i wysiłku – szczególnie jeśli bierzemy kredyt i sprzedajemy stare mieszkanie. Prócz skrupulatnego przeanalizowania naszego budżetu i rozeznania na rynku, poświęćmy czas na przeanalizowanie umów z bankiem i deweloperem. Czytajmy je ze zrozumieniem, a jeśli  pewne zapisy, będą dla nas niejasne, poprośmy o ich wytłumaczenie lub zasięgnijmy porady  specjalisty. Ważna jest również renoma i doświadczenie dewelopera. Zadowolenie klientów z zakupionych mieszkań może być dla nas ważną wskazówką podczas dokonywania wyboru.

Większe zaufanie nabywców wzbudzają deweloperzy z tradycjami. Jesteśmy jednym z najstarszych deweloperów  w Poznaniu. Działamy już od 23 lat i sprzedaliśmy około 5.000 mieszkań. Dla klientów ważne jest, że mogą zobaczyć zrealizowane przez nas inwestycje. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Często nasi klienci wracają do nas po kilku latach, po zakup kolejnego mieszkania, co jest dla nas największą satysfakcją i najcenniejszą rekomendacją – dodaje wiceprezes Taflińska.

Przy zakupie mieszkania zawsze należy myśleć perspektywicznie, by nie okazało się ono bardziej kosztowne, niż zakładaliśmy. Prócz ceny, liczy się również nasze zadowolenie, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji gruntownie przeanalizujmy, czy nieruchomość spełnia nasze wymagania.

Dodaj komentarz