Nieruchomości komercyjne atrakcyjne dla inwestorów

 

W ciągu ostatnich kilku lat polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych wyrósł na jedną z europejskich gwiazd

Inwestorzy z całego świata postrzegają Polskę jako kraj z potencjałem, który oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i inwestują na naszym rynku. Na październikowych targach nieruchomości Expo Real w Monachium Polska została uznana za czwarty najbardziej atrakcyjny rynek dla europejskich funduszy inwestycyjnych, po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, podają analitycy CBRE.

Kolejny dobry rok pod względem inwestycyjnym

Według danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w tym roku może osiągnąć sumę 2,5 mld euro. W 2011 roku, w którym notowano bardzo wysoką aktywność inwestorów uzyskane zostało 2,75 mld euro. 

Rekordowe transakcje zawarte w tym roku dotyczyły sprzedaży centrów handlowych: warszawskich Złotych Tarasów i łódzkiej Manufaktury. Były to transakcje, które należały do największych pod względem wartości nie tylko w Polsce, ale i na rynku nieruchomości handlowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W segmencie biurowym do największych należała sprzedaż stołecznych: Platinium Business Park i biurowca WFC (Warsaw Financial Center).

W ciągu minionych trzech kwartałów w Polsce wartość transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych osiągnęła ponad 1 mld euro. To około 60 proc. wszystkich transakcji zarejestrowanych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

Inwestycja Kijowska

Inwestorzy wybierają głównie segment biurowy

Jak wynika z danych Cushman & Wakefield, w trzecim kwartale 2012 roku wartość transakcji na naszym rynku nieruchomości komercyjnych wzrosła o niemal 60 proc. w porównaniu do drugim kw. br. Aktywność inwestorów koncentrowała się głównie na sektorze biurowym, na który przypadło 87 proc. wartości wszystkich zawartych w tym czasie transakcji.

Jak twierdzą CBRE, najczęściej wybierane przez inwestorów są wynajęte budynki biurowe o wysokim standardzie w najlepszych lokalizacjach. W trzecim kwartale br. największymi transakcjami był zakup budynku Twarda Tower w Warszawie i nabycie dwóch biurowców przez Kulczyk Silverstein Properties. Jak informuje Jones Lang LaSalle, trwają rozmowy dotyczące m.in. takich projektów biurowych jak: Platinium Business Park, International Business Center I & II czy Marynarska Business Park.

Duża aktywność inwestorów i najemców na rynku nieruchomości biurowych stymuluje jego szybki rozwój. W Warszawie, według danych CBRE, w budowie jest 680 tys. mkw. powierzchni biurowej, a nasza stolica jest dzięki temu jednym z największych placów budowy w Europie. Poza Warszawą, w dziewięciu największych miastach w budowie jest milion mkw. powierzchni biurowej, która trafi na rynek w latach 2013 i 2014.

Różnorodność warszawskiego rynku biurowego

W ostatnim czasie w Warszawie do użytku oddany został biurowiec Senator i dwie fazy kompleksu Wilanów Office Park. W stolicy firmy dla swojej siedziby znajdą miejsce zarówno w reprezentacyjnych szklanych wieżach, w wysokiej klasy kameralnych obiektach wyróżniających się własnym charakterem, jak i ciekawych obiektach wielofunkcyjnych.     

Najbardziej prestiżowymi biurowcami w stolicy jest okazały, 194 metrowy, posiadający certyfikat ekologiczny LEED Gold, wieżowiec Rondo 1 stojący w sercu Warszawy przy Rondzie ONZ i bardziej kameralny Metropolitan przy Placu Piłsudskiego. Poza tym do prestiżowych budynków można zaliczyć też Warsaw Financial Center. Czynsze najmu w tych lokalizacjach wynoszą od 24 do 27 euro za mkw./m-c. 

Do grona najciekawszych stołecznych obiektów biurowych należą z pewnością też budynki zrewitalizowane, jak Ufficio Primo i Senator. Kameralny z wewnętrznym atrium zwieńczonym futurystyczną kopułą ze świetlikami Ufficio Primo, powstał w latach 50. ubiegłego wieku, w stylu modernistycznym. W tym roku ponownie został oddany do użytku po gruntownej modernizacji. Natomiast Senator powstał w samym centrum Warszawy, przy ulicy Bielańskiej. Dysponuje przestronnym atrium z odrestaurowaną ścianą holu kasowego dawnego Banku Polskiego oraz częściowo przeszkloną podłogą odsłaniającą fragmenty murów mennicy z XVIII wieku. 

Oryginalne inwestycje powstają też poza centrum, gdzie ceny nie są tak wygórowane. Przy ulicy Kijowskiej oddany został niedawno interesujący kompleks biurowo-usługowy – Inwestycja Kijowska, w skład którego wchodzi odrestaurowana kamienica z 1869 roku. Zabytkowy budynek, który zyskał nadbudowę komponuje się w całość z bardzo nowoczesnym nowopowstałym budynkiem z przeszkloną fasadą o ciekawej bryle i z nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym biegnie ulica z ruchem drogowym.  

Ciekawą propozycją dla firm może być też budynek biurowy Royal Trakt Offices. Z racji swojego położenia w sąsiedztwie Sejmu, Senatu RP i Giełdy Papierów Wartościowych stawki kształtują się w tym przypadku w górnej granicy cen. Biurowiec wyróżnia się jednak zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju wnętrz, m. in. parkietu i ściennych sztukaterii. Powstający obok placu Unii Lubelskiej kompleks Plac Unii charakteryzuje zaś wielofunkcyjność. Obiekt łączył będzie funkcję handlową i biurową.

PBM Południe Development

 

Dodaj komentarz