Niższy kredyt, tańsze mieszkania

Ograniczenia w dostępie do kredytów powodują, że większym powodzeniem cieszą się tańsze mieszkania w podwarszawskich inwestycjach   

Choć większość kupujących mieszkania w Warszawie poszukuje przystępnych cenowo lokali, to i tak chce na nie przeznaczyć znacznie wyższą kwotę niż osoby planujące zakup nieruchomości w innych miastach. Największa liczba nabywców stołecznych mieszkań zakłada, że wyda na ten cel od 300 do 400 tys. zł, podaje Home Broker. Maksymalna deklarowana przez większość warszawiaków kwota to ok. 408 tys. zł. W pozostałych aglomeracjach w kraju osoby zamierzające kupić mieszkanie liczą się z wydatkiem do 327 tys. zł.  

Kredyt przy średnich zarobkach

A ile może dostać kredytu przeciętnie zarabiająca rodzina? Według danych GUS, wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi obecnie około 3 712 zł brutto, czyli około 2653 zł do wypłaty. Rodzina z dwójką dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5,3 tys. zł, według analityków Invigo, mogła w sierpniu otrzymać kredyt w maksymalnej wysokości 420 tys. zł.

Taka kwota wystarczy na zakup warszawskiego lokum o metrażu do 56 mkw. Średnia stawka transakcyjna 1 mkw. mieszkania kupowanego w Warszawie, jak podaje ostatni raport AMRON–SARFiN i Związku Banków Polskich, wynosi bowiem 7 400 zł/mkw. Zaostrzone zasady oceny zdolności kredytowej wnioskodawców stosowane w bankach sprawiają, że coraz więcej osób musi weryfikować swoje wstępne plany zakupowe. Ponieważ stołeczne mieszkania nie należą do tanich, większość kupujących wybiera lokale z segmentu popularnego.

Taniej pod Warszawą

Najtańsze mieszkania w mieście można znaleźć w Wesołej, Rembertowie, czy Białołęce, która oferuje największy wybór nowych mieszkań w Warszawie. Jeśli jednak większa rodzina chciałaby kupić większy niż pięćdziesięciokilkumetrowy lokal, którego cena mieściłaby się w kwocie kredytu, jaki może dostać przy przeciętnych dochodach musi szukać go poza Warszawą.

W okolicy Warszawy, według ostatnich danych Emmerson, można wybierać spośród 3,9 tys. mieszkań w 120 inwestycjach. Niemal co trzecie z nich jest już gotowe. W miejscowościach podwarszawskich położonych po lewej stronie Wisły ofert jest więcej, deweloperzy oferują tam ponad 2,5 tys. lokali.

Pod względem podaży zdecydowanie dominuje powiat piaseczyński, w którym dostępnych jest ponad 1,2 tys. mieszkań w większości oddanych do użytkowania. Realizowana jest tam jedna trzecia wszystkich pozawarszawskich projektów w aglomeracji. Poza tym, duży wybór jest w powiatach wołomińskim i pruszkowskim, gdzie jest oferowanych odpowiednio ponad 900 i 1 070 mieszkań.

Co istotne, w okolicach Warszawy można znaleźć duży wybór mieszkań o większych metrażach. Oferta zawiera aż 12 proc. lokali czteropokojowych.
Średnio za 5500 zł/mkw.

Średnia cena jednostkowa dostępnych mieszkań na rynku pierwotnym poza Warszawą wynosi 5 562 zł/mkw. W lewobrzeżnej części aglomeracji warszawskiej przeciętna cena oferowanych mieszkań jest wyższa – 5 806 zł/mkw. W prawobrzeżnej zaś niższa – średnio 5 118 zł za metr.  

Najniższe przeciętne ceny jednostkowe mieszkań oferowane są w powiecie mińskim, a najwyższe w piaseczyńskim. W Piasecznie nowe mieszkanie kosztuje średnio ponad 6 tys. zł/mkw. W tej cenie można też kupić lokal tuż za rogatkami Warszawy. W centrum sąsiadującego ze stolicą Piastowa Barc Warszawa SA. w kameralnym ukończonym już projekcie Inwestycja Kościuszki sprzedaje mieszkania w cenie od 6050 zł/mkw. Gotowe mieszkania o pow. 34 – 84 mkw. można kupić o ponad 2 tys. zł za metr taniej niż w Warszawie. Do jej centrum da się dojechać w kilkanaście minut szybką kolejką, której stacja położona koło inwestycji.     

Rezydencja Kościuszki, inwestycja Barc Warszawa SA.

Stawki w poszczególnych miejscowościach pod Warszawą w największym stopniu uzależnione są od połączeń komunikacyjnych ze stolicą i charakteru samych inwestycji. Pomimo rozbieżności cenowych, połowę dostępnych nowych mieszkań poza Warszawą można kupić w przedziale 5 000 – 6 000 zł/mkw. To znacznie mnij niż w Warszawie, gdzie średnią stawkę ofertową na rynku pierwotnym Emerson określa na 8 200 zł/mkw. 

W podwarszawskim Brwinowie mieszkania deweloperskie sprzedawane są średnio za niespełna 5 tys. zł/mkw., ale już w Łomiankach za 6 700 zł/mkw. W Radzyminie nowy lokal kupimy przeciętnie za 4 680, w Mińsku Mazowieckim za 4 200 zł/mkw., w Pruszkowie za 5 750 zł/mkw., a w Ząbkach w cenie 5 530 zł/mkw.

Dodaj komentarz