Nowa jakość kompleksów urbanistycznych

W trakcie poszukiwań wymarzonego mieszkania w pierwszym rzędzie zwracamy uwagę na lokalizację i cenę nieruchomości. Niewielu z nas zastanawia się nad samym projektem lokum oraz osiedla, na którym się ono znajduje. Współczesne plany osiedli mieszkaniowych wyróżnia nie tylko wysoki standard i ciekawy design, ale również funkcjonalność, która wpływa na komfort życia codziennego. W te standardy doskonale wpisuje się krakowskie Osiedle nad Stawem – zwycięzca nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2014.

Osiedle szyte na miarę

Rzetelnie przygotowany projekt może być korzystny zarówno dla klientów, jak i inwestora. To, co składa się na dobrze zaplanowane osiedle mieszkaniowe, to efektywna powierzchnia mieszkań, odpowiedni standard wykończenia budynku oraz optymalizacja kosztów. „Projektując mieszkania w Osiedlu nad Stawem, zadbaliśmy o to, aby każde z nich było ustawne oraz rozkładowe. Wszystkie pomieszczenia posiadają optymalną powierzchnię oraz kształt ułatwiający aranżację i wprowadzenie w życie nawet najśmielszych pomysłów dekoracyjnych. Dzięki temu zabiegowi klienci nie płacą za niepotrzebne metry, które są trudne w urządzaniu, czyli w rezultacie zyskują wygodną przestrzeń do zamieszkania” – mówią autorzy projektu z Biura Architektury Stosowanej.

Osiedle nad Stawem stanowi powiew świeżości na krakowskim rynku nieruchomości. Wyróżnia się ono dzięki dobrej komunikacji z centrum miasta przy jednoczesnym zachowaniu kameralności – usytuowane jest w lokalizacji z potencjałem, czyli na krakowskim Podgórzu.  Jednak to, co stanowi fundament projektu to dbałość o zapewnienie maksymalnej funkcjonalności powierzchni użytkowej. Nie stanowią o tym wyłącznie dobrze zaprojektowane mieszkania, ale również zagospodarowanie terenu wokół budynków. Mieszkańcom osiedla udostępniono parking podziemny, w którym znajduje się również rowerownia oraz wózkownia. Ułatwia to przechowywanie wielkogabarytowych przedmiotów, co pozwali zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Wewnątrz osiedla oddzielono ruch kołowy i pieszy, co oznacza większą swobodę dla kierowców oraz spacerowiczów, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Fot. www.fasadaroku.pl

Szczegółowe planowanie sukcesem osiedla

Podczas projektowania budynków mieszkaniowych bardzo istotne znaczenie to wzajemne relacje budynków, tworzenie otwarć widokowych i wnętrz urbanistycznych. Odpowiednia skala oraz oddech między domami bardzo ważne parametry budynków mieszkalnych. Dzięki optymalnym gabarytom budynków udało się stworzyć jasne i przewiewne mieszkania. Uniknięto tym samym jednostronnych lokali z długimi, nieustawnymi korytarzami. Szczegółowo przemyślana została koncepcja i budowa nie tylko samych mieszkań, ale całego osiedla – jako pełnego wnętrza urbanistycznego z dużą ilością terenów zielonych. Ponadto ważne było, aby jakość i estetyka wykończenia fasad wielorodzinnych budynków mieszkalnych nie była kwestią podrzędną. Jasne i gładkie elewacje są oznaką czystości i harmonii, która panuje w rodzinnym Osiedlu nad Stawem.

Fot. www.fasadaroku.pl

Do wykonania fasad użyto materiałów firmy Baumit, wśród których znalazły się: system ociepleń Baumit Pro, zaprawa klejowo-szpachlowa Baumit ProComfort, siatka z włókna szklanego Baumit StarTex, podkład uniwersalny Baumit UniPrimer oraz tynk silikonowy Baumit SillikonTop. A zwycięską wizję architektów w życie wcielił Tadeusz Brzeczek Usługi Ogólnobudowlane na zlecenie Nad Stawem G2O Inwestycje Sp. z o.o. SKA.

Projekt godny zwycięstwa

Osiedle nad Stawem zostało wyróżnione główną nagrodą w konkursie Fasada Roku 2014 w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”. Jury konkursu uzasadniło swoją decyzję stworzeniem spójnej, przyjaznej i zróżnicowanej atmosfery osiedla. Dodatkowo użycie prostych form, które stworzyły interesujący klimat i wyróżniły obiekt na tle otoczenia, było kropką nad i zwycięskiego projektu. Wygrana na poziomie krajowym automatycznie kwalifikuje obiekt do udziału w międzynarodowej edycji konkursu Baumit Life Challenge, gdzie Osiedle nad Stawem zawalczy o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

„Cieszymy się, że nasze wysłki zostały zauważone. Tytuł Fasady Roku nobilituje. Nagroda w konkursie ogólnopolskim to dla nas ogromne wyróżnienie, za co serdecznie dziękujemy i już zapowiadamy nasz udział w kolejnej edycji konkursu z naszymi obecnymi projektami o równie nieszablonowych elewacjach” – podsumowuje Jakub Kaczmarczyk z Biura Architektury Stosowanej.


www.fasadaroku.pl; www.baumit.com

Dodaj komentarz