Nowe mieszkania tańsze u dewelopera

Niższe stawki ofertowe w większości miast znajdziemy na rynku deweloperskim

Osoby zamierzające nabyć mieszkanie planują przeznaczyć na jego zakup najczęściej ponad 330 tys. zł. Dane Home Broker wskazują, że potencjalni nabywcy w największych miastach w kraju deklarują takiej wysokości wydatek na cele mieszkanie. Analitycy wskazują jednocześnie, że poszukujący własnego M za te pieniądze mogą kupić większe mieszkanie na rynku deweloperskim niż wtórnym. W większości miast przeciętne ceny nowych mieszkań są niższe od cen lokali używanych. To przede wszystkim efekt spadku cen, jaki nastąpił w segmencie deweloperskim w ciągu ostatnich kilku lat.

Nowe o kilka metrów większe

Szczególnie dużą różnicę stawek widać w Warszawie. Stołeczne mieszkania u deweloperów są prawie o 700 zł za metr tańsze od mieszkań używanych. Warszawiak w kwocie ok. 330 tys. zł kupi nowe mieszkanie o pow. 57,3 mkw., a używane tylko o metrażu 52,3 mkw. Bardziej opłacalny jest też zakup mieszkania na rynku deweloperskim we Wrocławiu, Krakowie, czy w Gdańsku. 

W ocenie analityków, deweloperzy są też bardziej skłonni do negocjacji niż właściciele mieszkań. Według nich w inwestycjach, których budowa potrwa jeszcze rok, czy dwa lata deweloperzy oferują niższe ceny. W takich projektach ceny są niższe o ok. 10 proc. niż w przypadku mieszkań już ukończonych.

Lokale na wstępnym etapie budowy wystawiane do sprzedaży w największych miastach w Polsce, jak podaje firma redNet Property Group,  można kupić średnio za 7,4 – 7,6 tys. zł/mkw. Stawki zależą od terminu ukończenia inwestycji i liczby pokoi.

Deweloperzy nie mają kłopotów z ich sprzedażą, jak pokazują wyniki analiz Home Brokera. Większość, bo 83 proc. lokali zostaje sprzedana przed ich oddaniem (dane za I kw. 2012 r.).

6-8 proc. rabatu

Jak podaje Domiporta.pl ceny transakcyjne w przypadku nowych mieszkań są niższe od ofertowych średnio o 6-8 proc. Wskazują na to uśrednione dane dla największych rynków w kraju, tj. dla Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy.

Na rynku coraz bardziej widoczny jest trend związany z poszukiwaniem przez kupujących coraz mniejszych mieszkań, więc deweloperzy dostosowują do tych wymagań strukturę lokalową w swoich projektach. Osoby planujące zakup nieruchomości coraz częściej szukają mieszkań o powierzchni do 50 mkw., które ze względu na metraż są także znacznie tańsze.

Rynek nowych mieszkań jest dziś silną konkurencją dla segmentu mieszkań używanych, nie tylko ze względu na niższe ceny, ale także ofertę mieszkaniową wprowadzaną do sprzedaży w nowych inwestycjach. Sytuacja na rynku kredytowym sprawia, że klienci coraz częściej poszukują mniejszych i tańszych lokali. Duży wybór takich mieszkań znajdą dziś na rynku pierwotnym. W inwestycji Nowa Wileńska, którą prowadzimy na warszawskiej Pradze zaprojektowaliśmy większość kompaktowych mieszkań. Ukończenie budowy planujemy za kilka miesięcy, ale jeszcze dziś mamy w sprzedaży najmniejsze mieszkanie dwupokojowe o pow. 33 mkw. w kwocie 267 tys. zł, a trzypokojowe o pow. 48 mkw. za 345 tys. zł – wymienia Michał Wilczewski z firmy Budrem.  

Nowa Wileńska

Oferta deweloperska będzie mniejsza

Kupujący we wszystkich dużych miastach w Polsce mogą dziś przebierać w mieszkaniach. Oferta deweloperów nigdy nie była tak duża. Ostatnie informacje Głównego Urzędu Statystycznego wskazują jednak na to, że podaż będzie teraz malała.  

W sierpniu wydano o jedną czwartą mniej pozwoleń na budowę niż przed rokiem. Tak mało zezwoleń na budowę jak w minionym miesiącu deweloperzy nie uzyskali od lutego 2011 roku. O prawie jedną czwartą spadła też liczba mieszkań w rozpoczynanych przez deweloperów inwestycjach. Tendencja spadkowa notowana jest już czwarty miesiąc z rzędu. Dane wskazują, że inwestorzy zdecydowanie przyhamowali z nowymi projektami.

BUDREM

Dodaj komentarz