Piwnica w domu jednorodzinnym – dlaczego warto ją mieć?

Nie da się ukryć, że piwnica nie jest pomieszczeniem zbyt reprezentacyjnym. Kojarzy nam się często z brudem, wilgocią oraz dużą ilością niechcianych bibelotów leżących tam odłogiem, dopóki nie znajdą się na śmietniku. Kiedy więc projektujemy nasz wymarzony dom, skupiamy się przede wszystkim na ilości łazienek, aranżacji salonu czy umeblowaniu komfortowej sypialni. Jednak posiadanie podpiwniczonego domu ma mimo wszystko swoje zalety, które niewątpliwie warto rozważyć, zanim zlecimy przygotowanie planu projektowego naszemu architektowi.

Jakie są korzyści z posiadania piwnicy?

Niewątpliwą zaletą posiadania piwnicy jest dodatkowe miejsce. Co prawda nie wykorzystamy go podczas przyjazdu gości, ale jest kilka sposobów, na jakie można taką przestrzeń zagospodarować. Chociaż z niesmakiem patrzymy często na rupiecie, które gromadzą się w pomieszczeniach takich jak piwnica, strych czy szopa, mimo wszystko potrzebujemy na nie miejsca. Zresztą niektóre przedmioty, takie jak sanki, rower czy sztuczna choinka, wracają do nas sezonowo. Jeśli nie należymy do tych, którzy gromadzą rzeczy, wciąż możemy wykorzystać wolne miejsce np. jako spiżarnię lub składzik do przechowywania win, co jest marzeniem wielu osób. Czasem także piwnica sprawdza się jako mini warsztat, w którym naprawiać będziemy meble lub drobiazgi.

Na co zwrócić uwagę, kiedy budujesz dom z piwnicą?

Dla dodatkowej przestrzeni zawsze znajdzie się zastosowanie, jednak zanim postanowimy podpiwniczyć dom, powinniśmy także przeanalizować nasz budżet. Dobudowanie piwnicy może nas niemało kosztować, a inwestycja w sam dom i tak już może znacząco nas obciążyć. Warto także pamiętać, że nie zawsze dobrze jest dopłacać za piwnicę, nawet jeśli mamy na nią pomysł. Tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-174041-fundamenty-domu-poradnik-inwestora.html można przeczytać kilka cennych porad dla osób planujących postawienie domu. Znajdziemy tam informacje także przeznaczone dla tych, którzy myślą o piwnicy i dowiemy się, dlaczego powinniśmy najpierw sprawdzić poziom wód gruntowych.

Dodaj komentarz