Pomysł na oszczędny dom

Wraz z postępującym wzrostem cen energii, proporcjonalnie wzrasta również zainteresowanie energooszczędnym budownictwem. Na rynku dostępne są dwa modele domów: pasywne i energooszczędne. Oba typy zużywają stosunkowo niewiele energii na cele grzewcze, jednak wykazują pewne różnice, o których przyszły inwestor musi pamiętać już na etapie wyboru projektu.

Forma budynku

Decydując się na budowę domu pasywnego należy pamiętać, że ma on ograniczoną formą. Występuje on tylko na rzucie prostokąta i posiada jedno lub dwuspadowy dach, w przeciwieństwie do domu energooszczędnego, który najczęściej przybiera formę domu piętrowego lub parterowego, choć znaleźć można również domy z poddaszem użytkowym. Oba typy energooszczędnego budownictwa charakteryzuje zwarta bryła budynku, która pozbawiona jest wszelkich elementów dekoracyjnych. Ich wystąpienie może bowiem prowadzić do ucieczki ciepła, co burzy całą filozofię energooszczędności. Nie wpływa to jednak na wizualne aspekty budynków, ponieważ na rynku dostępne są modne materiały wysokiej jakości. Wśród takich produktów możemy np. wymienić system orynnowania podtynkowego – Galeco BEZOKAPOWY, który dzięki prostokątnej rynnie i rurze spustowej, pozwala na zamontowanie wewnątrz elewacji. Zamknięcie orynnowania pozwala wyeliminować problem ewentualnego rozszczelnienia systemu, dlatego takie systemy są korzystne przy energooszczędnych rozwiązaniach.

fot. Galeco

Przemyślane przeszklenia

Funkcjonująca w budownictwie zasada, że część sypialna ma miejsce w północnej części domu natomiast część dzienna (kuchnia, salon) w południowej, napotyka na pewne ograniczenia w przypadku budownictwa pasywnego. W nim bowiem powinno się unikać przeszkleń od strony północnej. W obu wypadkach wskazane jest stosowanie ich od południa, co wpływa na prawidłowe kumulowane ciepła.

fot. Galeco

Ciepło to podstawa

Domy pasywne zostały zaprojektowane z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia. Źródłami ciepła w ich wypadku są np. ciepło słoneczne czy ciepło uzyskane z wentylacji, a także sami mieszkańcy. Taki zabieg nie narzuca przymusu stosowania drogich rozwiązań technologicznych. Mniejsze zapotrzebowanie domu na energię niezbędną do jego ogrzania podnosi jakość i trwałość budynku. To także podnosi jego wartość rynkową. Domy energooszczędne to nowy standard życia, idealny dla osób, które cenią naturę i przyjazną przestrzeń. Przemyślanie zaprojektowany dom to inwestycja na lata.

Dodaj komentarz