Szybkie tempo wzrostu stołecznego rynku powierzchni biurowych plasuje naszą stolicę w czołówce europejskiej. Wysoki poziom popytu na biura pozwala utrzymać stawki czynszowe na stabilnym poziomie
Według najnowszej analizy firmy Savills, na większości europejskich rynków prognozowany jest wzrost czynszów w najlepszych lokalizacjach na koniec 2012 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiąże się to ze spadkiem dostępności najlepszych powierzchni biurowych w centralnych obszarach biznesu w wielu miastach w Europie. Największe zwyżki stawek odnotują West End w Londynie, Bruksela, Lyon, Dusseldorf, czy Hamburg.
Przedstawiciele Savills przewidują, że stawki czynszów za najlepsze powierzchnie w centralnych obszarach biznesu w Europie do końca roku wzrosną średnio o 1,4 proc. Obliczają, że przeciętna wartość pustostanów na wszystkich rynkach biurowych w Europie nieznacznie się obniży z 10,4 do 10,3 proc.
Stołeczny wskaźnik pustostanów bez zmian
W Warszawie wskaźnik pustostanów sięga 7,4 proc., a popyt na biura pozostaje na relatywnie wysokim poziomie. W pierwszej połowie bieżącego roku wynajęto ok. 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. Przy tak wysokim zapotrzebowaniu na stołeczne biura, czynsze w centralnych lokalizacjach w Warszawie utrzymują się od dawna na stałym poziomie.
Paradoksalnie trudności gospodarcze w Europie były czynnikiem motywującym do podjęcia pozytywnych dla naszego kraju decyzji przez wiele europejskich firm, które ograniczając koszty przenoszą działalność do Polski. Szybko rośnie liczba najemców z branży nowoczesnych usług biznesowych (BPO), a także z sektora badań i rozwoju (R&D).
Według raportu Jones Lang LaSalle: Polska – Europejskim liderem rynku nowoczesnych usług dla biznesu, do końca 2012 roku zatrudnienie w sektorze przekroczy 100 tys. osób., a same firmy z kapitałem zagranicznym zajmować będą 1 mln mkw. powierzchni biur w głównych miastach w Polsce.
Warszawa pozostaje największym i najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem biurowym w Polsce. Nasza stolica plasuje się w czołówce miast europejskich pod względem liczby budowanych biurowców. Według raportu Knight Frank, w połowie 2012 roku w Warszawie realizowane było około 570 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego większość Centralnym Obszarze Biznesu. W lokalizacjach poza centrum aktywność deweloperów koncentruje się przede wszystkim na Służewcu Przemysłowym oraz w rejonie Al. Jerozolimskich.
Inwestycje biurowe powstają dziś także w takich rejonach miasta, w których wcześniej rzadko realizowane były tego typu projekty. Przedstawiciele firmy PBM Południe Development, która oddała niedawno do użytku kompleks Inwestycja Kijowska na warszawskiej Pradze wyrażają zadowolenie z poziomu zainteresowania firm nowoczesną powierzchnią biurową po prawej stronie Wisły. Szczególnym impulsem do wynajmu powierzchni w tej inwestycji, składającej się z odrestaurowanej zabytkowej kamienicy i nowoczesnego obiektu o niecodziennej bryle, są niskie stawki czynszowe. Poza tym, najemców przyciąga perspektywa poprawy komunikacji z centrum Warszawy, dzięki stacji drugiej linii stołecznego metra, która powstanie w pobliżu biurowca.
Chłonność warszawskiego rynku: 150 tys. mkw. kwartalnie
Analitycy Knight Frank przewidują, że znaczna część obecnie realizowanej podaży w Warszawie powinna zostać ukończona w ciągu najbliższego półtora roku i zasili stołeczny rynek o 425 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej.
Największy popyt obserwowany jest ze strony firm z sektora finansowego i usług profesjonalnych. Znaczny udział w wolumenie wynajmowanej powierzchni stanowią również transakcje zawierane przez przedsiębiorstwa z branży paliwowej, motoryzacyjnej, spółki IT oraz koncerny farmaceutyczne.
Największym zainteresowaniem najemców cieszy się Centralny Obszar Biznesu, a także Służewiec Przemysłowy, który konkuruje z centrum dostępnością nowoczesnej powierzchni biurowej oraz niższymi stawkami czynszu. W 2011 roku oraz w pierwszej połowie 2012 roku znaczna część powierzchni została wynajęta również w rejonie Al. Jerozolimskich.
Chłonność stołecznego rynku utrzymuje się na poziomie 150 tys. mkw. kwartalnie. Knight Frank prognozuje, że jeżeli absorpcja powierzchni biurowej w Warszawie utrzyma się na poziomie notowanym w minionych kwartałach, to w drugiej połowie 2012 roku i w 2013 roku wskaźnik pustostanów pozostanie stabilny.
Od 2009 roku średnia ważona wywoławcza stawka czynszu w Warszawie utrzymuje się na poziomie około 17 EUR/mkw./miesiąc. W COB powierzchnie zlokalizowane w najwyższej klasy budynkach oferowane są za 23-28 EUR/mkw./m-c. Przewidywania specjalistów nie wskazują na zmiany stawek czynszowych w kolejnych miesiącach.
PBM Południe Development