Zbiorniki na wodę deszczową – alternatywne pozyskiwanie wody

woda deszczowa zbiornik

Nowoczesne, ekologiczne podejście do wykorzystywania energii odnawialnych pozwala na sięganie po rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się bardzo odległym marzeniem. Doskonałym przykładem są tutaj zbiorniki na wodę deszczową, czyli pokaźnych rozmiarów rezerwuary umieszczane pod ziemią na terenie posesji, których zadaniem jest gromadzenie – jak sama nazwa wskazuje – wody opadowej. Następnie, dzięki odpowiedniej instalacji, ciecz tę można z powodzeniem wykorzystać w gospodarstwie domowym. I chociaż nie jest ona zdatna do picia, to istnieje kilka sposobów na wykorzystanie jej w wielu pracach.

W dobie upowszechniających się rozwiązań ekologicznych pozwalających nie tylko na zmniejszenie miesięcznych wydatków na rachunki i cykliczne opłaty, działania mające na celu poprawić stan środowiska naturalnego są często wybierane przez entuzjastów ekologii. Natomiast warto pamiętać, że sposoby te to nie tylko dbanie o stan planety, ale również sposób na oszczędność oraz wygodę. Zbiornik na deszczówkę pozwoli nam w pewnej części uniezależnić się od przedsiębiorstw wodociągowych. A jeśli mamy już np. panele fotowoltaiczne, to takie rozwiązanie może okazać się kolejnym słusznym krokiem w kierunku całkowitej samowystarczalności.

Zbiornik na deszczówkę – jak działa?

Samo hasło – zbiorniki na wodę deszczową – nie wyjaśnia wiele, jeśli chodzi o sposób pozyskiwania cieczy. Warto więc wyjaśnić, jak w ogóle proces gromadzenia jej wygląda. Podczas deszczu, woda transportowana jest rynnami do zbiornika umieszczonego pod powierzchnią ziemi. Co natomiast w przypadku przepełnienia rezerwuaru? Dzięki wykorzystaniu specjalnych drenaży rozsączających, w jakie wyposaża się zbiornik na deszczówkę, nadmiarowa ciecz wsiąka w grunt, odżywiając go i nawadniając trawę oraz rośliny.

Woda następnie, za pomocą specjalnych pomp, może zostać użyta chociażby do podlewania ogrodu, spłukiwania wody w toaletach czy – prania. Ciecz transportowana jest do wszystkich układów, które połączone są ze zbiornikiem, aby podczas np. włączania pralki, woda była zaciągana bezpośrednio ze zbiornika. Warto zauważyć zatem, że ani montaż, ani zasada działania nie są skomplikowane. Układ pozbawiony jest zaawansowanych technologicznie komponentów, które ewentualnie mogłyby przyczynić się do awaryjności instalacji. Jest to też opcja na lata, ponieważ raz zamontowany zbiornik może nam służyć przez długi czas bez konieczności wymiany źródła pozyskiwania wody.

Zbiorniki na wodę deszczową – dlaczego warto?

Natomiast poza tym, że jest to opcja ekologiczna i wspierająca oszczędzania, dlaczego jeszcze warto po nią sięgnąć? Woda deszczowa ma niewspółmiernie lepsze efekty na rośliny niż kranowa. Jeśli zatem zależy nam na pielęgnacji ogrodu lub hodujemy w nim warzywa, to możemy być pewni, że zbiornik na deszczówkę zostanie naszym sprzymierzeńcem w cyklicznych pracach ogrodowych. Podobnie jest z praniem. Ciecz pozyskiwana z deszczu ma znacznie lepsze działanie na komponenty pralki, a nawet na samą odzież – ubrania wyprane w takiej wodzie są przyjemniejsze w dotyku oraz bardziej miękkie.

Warto więc zgłosić się do poznańskiego przedsiębiorstwa Conplast zajmującego się m.in. sprzedażą i montażem tego rodzaju rozwiązań. Rozwiązanie to znacznie usprawni nasze codzienne funkcjonowanie, pomoże zaoszczędzić pieniądze w skali roku, a dodatkowo ułatwi pielęgnacje ogrodu czy pranie odzieży. 

Dodaj komentarz