Architektura czterech stron świata

Domy energooszczędne uważane są często za drogą inwestycję, jednak coraz więcej osób dostrzega zalety tego typu budownictwa. Najnowsze technologie i starannie zaplanowane rozwiązania w dłuższym okresie przynoszą korzyści finansowe i komfort mieszkania. Jednym z ważnych elementów energooszczędnej architektury jest właściwe rozplanowanie okien.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i zaostrzające się wymagania oszczędności w budownictwie, inwestycja w dom energooszczędny będzie coraz bardziej opłacalna. Tego typu obiekt w dużym stopniu niezależny od dostaw sieciowych i w porównaniu do domu standardowego zużywa o połowę mniej energii na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna, dach i wentylację, podstawą do budowy domu energooszczędnego jest odpowiednio szczelna powłoka o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Stolarka zastosowana w tego typu obiektach musi posiadać współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż Uw ≤ 0,9 W/m2K. Ponadto ilość i rozmiary przeszkleń należy rozplanować względem stron świata i stopnia nasłonecznienia poszczególnych elewacji w ciągu roku, co pozwoli nie tylko podnieść energooszczędność budynku, lecz również pozyskać darmowe ciepło z promieni słonecznych.

Słoneczne południe i południowy zachód

Istotą domu energooszczędnego jest jak najlepsze wykorzystanie darmowego ciepła i dostarczenie go tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Dlatego od nasłonecznionej południowej i południowo-zachodniej strony najlepiej zaplanować strefę dzienną z dużymi oknami i drzwiami przesuwnymi, zaopatrzonymi w niskoemisyjne pakiety szybowe. Pozwolą one z jednej strony doskonale doświetlić pomieszczenia, a z drugiej – zmaksymalizować pasywne uzyski słoneczne. Zalety takiego rozwiązania są odczuwalne w trakcie sezonu jesiennego i zimowego. Ciepło promieni słonecznych można wykorzystać do ogrzewania budynku, dzięki czemu czas użytkowania drogiego ciepła sieciowego czy gazowego ulega skróceniu. Bardzo modne są obecnie w szczególności drzwi przesuwne, które pozwalają na realizację komfortowych w obsłudze przeszkleń o imponującym wyglądzie, jednak nie zawsze gwarantują odpowiednią szczelność. W pasywnych drzwiach podnośno-przesuwnych Schüco ThermoSlide zastosowano pionierskie rozwiązania uszczelnień, które skutecznie zapobiegają infiltracji zimnego powietrza. Trzy poziomy uszczelnień ze zintegrowaną uszczelką ślizgową oraz innowacyjne uszczelnienie pomiędzy skrzydłami stałymi i ruchomymi gwarantują maksymalną szczelność, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wielokomorowa budowa niskiego progu i ramy z dodatkową wkładką izolacyjną sprawiają że drzwi z pakietem szybowym Ug ≤ 0,6 W/m2K posiadają parametry pasywne Uw ≤ 0,8 W/m2K.

Pasywne drzwi przesuwne Schüco ThermoSlide uzyskują najlepsze parametry szczelności w swojej klasie Fot. Schüco

Najlepsza ochrona cieplna od północy i wschodu

Na elewacjach północnej i wschodniej słońce operuje najkrócej w ciągu roku, dlatego to tutaj warto zadbać o jak najlepsze parametry termiczne przegród. Powierzchnia okien powinna być możliwie jak najmniejsza, a zastosowana stolarka – jak najcieplejsza. Mankamentem ciepłych okien PVC są jednak często szerokie ramy, które dodatkowo ograniczają emisję światła do pomieszczeń. W przypadku pasywnych okien Schüco Alu Inside wysoka termoizolacyjność okna nie została uzyskana kosztem estetyki. Ramy o niewielkiej szerokości 120 mm pozwalają na zwiększenie udziału szklenia w oknie i dają bardzo nowoczesne wrażenie estetyczne. Niewielka jak na ten standard głębokość zabudowy 82 mm pozwala na stosowanie specjalnych, termoizolowanych pakietów szybowych o grubości nawet do 52 mm. Siedmiokomorowa budowa profilu, dodatkowe izolatory oraz trzy niezależne poziomy uszczelnień sprawiają, że nawet podczas srogiej zimy ramy nie wychładzają się. Zaletą tych okien jest również zastąpienie tradycyjnych wzmocnień stalowych płaskimi usztywnieniami aluminiowymi, które eliminują występowanie mostków termicznych będących źródłem ucieczki ciepła i dodatkowo odbijają promieniowanie podczerwone z powrotem do pomieszczenia. Dzięki nowoczesnej wielokomorowej technologii i zastosowaniu opatentowanej technologii łączenia tworzywa sztucznego z aluminium okno posiada doskonałe parametry termoizolacyjności Uw od 0,66 W/m2K.

Przekrój przez okno Schüco Alu Inside w standardzie pasywnym o współczynniku przenikania ciepła Uw≤ 0.8 W/m2K Fot. Schüco

Dodaj komentarz