Buy-to-Let. Inwestowanie w mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem jest cały czas bardzo modne w całej Europie. Zagraniczni inwestorzy wykazują duże zainteresowanie projektami mieszkaniowymi w Polsce. Sprzyja temu wiele czynników.

Mieszkania Buy-to-Let

W Polsce dominują mieszkania własnościowe, w ostatnich latach najem stał się alternatywą dla wielu gospodarstw domowych. Rosnący popyt na mieszkania pod wynajem wynika z kilku czynników demograficznych i ekonomicznych. Decyduje o tym przede wszystkim stabilna sytuacja ekonomiczna, kwestie prawne, a także trendy społeczne. Dużą popularnością cieszą się też agencje pośredniczące w wynajmie, a także zarządzaniu nieruchomością, co pozwala inwestorom na wygodę. Potrzeby mieszkaniowe i styl życia ulegają zasadniczym zmianom, z korzyścią dla sektora najmu. Dla osób młodych symboliczne posiadanie mieszkania nie ma już tak wielkiej wartości, dziś bardziej istotna staje się mobilność. Do dużych miast napływają osoby młode, dzięki zapleczu edukacyjnemu, pojawia się wielu studentów oraz młodych ludzi poszukujących pracy, a więc wzrasta zapotrzebowanie na mieszkania pod wynajem.

Mieszkania pracownicze, mieszkania siedziby spółki

Inwestorzy poszukują mieszkań, które są atrakcyjnym aktywem w bilansie. Firmy, chcąc obniżyć koszty zakwaterowania oddelegowanych pracowników, często decydują się na zakup mieszkania, które posłuży na długie lata. Często poszukiwane są lokale z wykończeniem i gotowym projektem architektonicznym, a takie perełki można znaleźć na poznańskim rynku. Innym aspektem kupowania mieszkań na poczet firmy, jest tworzenie w tym miejscu siedzib firmy, co pozwala obniżyć wydatki na wynajem. Nabywcom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu mieszkania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także zmniejszenie podstawy opodatkowania o odpisy amortyzacyjne o wartości zakupionego mieszkania.

Kupić korzystnie

Rynek deweloperski jest otwarty na inwestorów, którzy są stabilnymi klientami. Co więcej, niektóre firmy proponują inwestorom atrakcyjne oferty, dzięki czemu zakup mieszkania staje się jeszcze korzystniejszy.  – Przedsiębiorczy inwestor może liczyć na specjalne warunki oraz wsparcie przy urządzeniu lokalu. Przy zakupie dwóch mieszkań oferujemy 3 % zniżki, przy trzech – 5 %. Ponadto inwestorzy mogą liczyć na wykończenie w cenie, nowoczesny design, a także, przy wybranych mieszkaniach – projekt w cenie – mówi Roma Pikulska, marketing manager RED-Real Estate Development, który posiada nowoczesne wieżowce High-Tech na poznańskim Dębcu.

Lokalizacja kluczowy aspekt inwestowania

Lokalizacja jest ważna przy poszukiwaniu mieszkań odpowiednich dla biznesu. Ofertę warto prześledzić dokładnie – sprawdzić czy infrastruktura jest bogata, w pobliżu znajduje się centrum handlowe, siłownia czy też park, a także sprawdzić czy komunikacja z miastem i autostradami będzie sprawna. – Dla inwestorów, którzy kupują u nas mieszkanie, bliskość A2 jest znacząca – dodaje Roma Pikulska.

W ten sposób należy analizować oferty, które mają potencjał, nie tylko w poszukiwaniu mieszkania pod wynajem, ale i w celu zakupu mieszkania na poczet firmy.

Dodaj komentarz