Powstaje największy w Polsce basen typu Biodesignpools

Czasy, w których chętnie korzystaliśmy z basenów w ich tradycyjnych, prostokątnych formach, odchodzą powoli w niepamięć. Dziś inwestorzy coraz częściej wybierają Biodesignpools – wpisane w otoczenie akweny łudząco przypominające naturalne zbiorniki wodne, z indywidualnym kształtem i dowolnie modelowaną linią brzegową. Największy tego typu obiekt w Polsce powstaje obecnie w Osieku w Małopolsce. Połowa prac została właśnie zakończona.

To, co najbardziej rzuca się w oczy, to ponadprzeciętny rozmiar nowopowstającego basenu. Ten zlokalizowany przy hotelu i restauracji budowanych w miejscowości Osiek k. Oświęcimia obiekt złożony będzie z dwóch kąpielisk – brodzika o powierzchni 120 m2 oraz znacznie od niego większego basenu głównego o powierzchni aż 1350 m2.

Budowa akwenu rozpoczęła się 7 stycznia. Na tę chwilę zrealizowano ok. 50% wszystkich prac.

Do tej pory wykonaliśmy rurociągi obiegowe poza niecką basenu oraz zainstalowaliśmy zbiorniki wyrównawcze instalacji obiegowej. Powstała już konstrukcja niecki, a także odpowiednio ukształtowana skarpa, schody oraz główne wejście – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden, dystrybutor technologii Biodesignpools w Polsce.

I dodaje: W najbliższym czasie zainstalujemy uszczelnienie z membrany EPDM oraz nałożymy strukturę w kolorze Goa, przypominającą piasek z egzotycznej plaży oraz wstawki z granulatu marmurowego Ciotttolino „Botticino”.

Kolejnym krokiem będzie montaż filtrów, pomp w maszynowni i automatyki dozowania i sterowania obiegiem wody w basenie.

fot. Garden

 

Budowa prawdopodobnie zakończy się już na przełomie czerwca i lipca. Wszystko to za sprawą łagodnej zimy, która pozwoliła na wykonanie wielu prac przy teoretycznie niesprzyjającej porze roku – w tym na stworzenie instalacji w gruncie (zbiorniki wyrównawcze w postaci 3 cystern polietylenowych o objętości 100 m3 każda).

Akwen, który niebawem powstanie oprócz wielkości wyróżniać się będzie m. in. strukturalną plażą. Wykończona zostanie ona piaskiem kwarcowym połączonym specjalną żywicą (dokładnie tak, jak wnętrze kąpieliska).

Oprócz tego, by stworzyć efekt mieniącej się powierzchni, na warstwie żywicznej kwarcu umieszczone zostaną płatki masy perłowej. W kompleksie basenowym znajdą się także systemy masażu terapeutycznego Biodesign – pęcherzyki powietrza wymieszane z wodą, delikatnie masujące ciała kąpiących się osób – dodaje dystrybutor Biodesignpools.

Jak przyznaje Beata Klęczar, inwestor, o wyborze tej właśnie technologii zadecydowały w dużej mierze kwestie estetyczne. Basen musiał harmonijnie komponować się ze swoim otoczeniem, wpisując się w przyrodę i okoliczny krajobraz.

Obiekt w Osieku mieści się bowiem w urokliwej wiosce, nad pięknym zalewem, otoczonym starymi drzewami. Nie było więc w tym wypadku mowy o akwenie w tradycyjnej, prostokątnej formie z wyłożonym glazurą dnem.

I właśnie do takich miejsc stworzono Biodesignpools. Oprócz kwestii wizualnych dużą rolę odgrywa tu także trwałość konstrukcji – opisuje Marek Ignatowicz. I dodaje: Specjalnie wymodelowany wykop wykłada się wodoodporną i elastyczną warstwą, a następnie z wielką dokładnością ręcznie umieszcza się naturalny granulat z kamienia i wykończenie żywiczne, które zawiera system konstrukcyjny z wytrzymałej siatki. Dzięki temu ruchy tektoniczne ziemi nie wpływają na uszkodzenia hydroizolacji, jakie często występują w tradycyjnych żelbetonowych basenach.

Dodaj komentarz