Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy energooszczędne.
Czym jest tego typu budynek i jakimi parametrami się charakteryzuje mówi Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych w firmie Wolf System, która rokrocznie stawia kilkadziesiąt tego typu obiektów.
Mówiąc najprościej dom energooszczędny to taki, który zużywa mało energii – przede wszystkim na ogrzanie pomieszczeń. Duże znaczenie w tego typu obiektach ma wykorzystanie drewna, jako podstawowego materiału budowlanego. Wyróżnia je bowiem optymalna izolacja cieplna i akustyczna, a także wysoka trwałość. Stąd stanowi ono podstawę ścian prefabrykowanych Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System, których najnowsza wersja posiada współczynnik przenikalności cieplnej U rzędu nawet 0.1 W/m2K.
– Niezbędnym elementem wyposażenia budynku energooszczędnego jest rekuperator (wentylacja mechaniczna) – zapewnia on komfort użytkowania budynku oraz w okresie grzewczym znacznie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W domach energooszczędnych wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, które służą nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do ogrzewania budynku przez zastosowanie pompy ciepła – mówi Dominik Kosmala, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o.
Tradycyjne budownictwo murowane coraz częściej ustępuje miejsca prefabrykatom. Dzieje się tak głównie z powodu niższych kosztów eksploatacji domu wykonanego z gotowych elementów drewnianych. Ten naturalny budulec w połączeniu z innowacyjnymi metodami ogrzewania budynków powodują, że inwestorzy chętniej decydują się na budowę tego typu obiektów. Co więcej, szybkość wznoszenia domu z prefabrykatów sprawiają, że technologia ta zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko poza granicami kraju, ale również w Polsce.