Stworzenie domu, który daje mieszkańcom poczucie bliskości z naturą przez cały rok wymaga zastosowania wielkowymiarowych przeszkleń i nieograniczonego dostępu do naturalnego światła. Jak jednak pogodzić te kwestie z wymogami energooszczędności? Z tym zadaniem zmierzył się architekt domu jednorodzinnego w Coburgu, który połączył niebanalną bryłę z ogrodem zimowym zrealizowanym w energooszczędnych technologiach.
Głównym zamysłem towarzyszącym projektowaniu domu jednorodzinnego było stworzenie płynnego przejścia między wnętrzem budynku a jego naturalnym otoczeniem. Pomimo faktu, że inwestorzy skłaniali się ku klasycznym rozwiązaniom architektonicznym, udało się stworzyć projekt łączący transparentny wygląd, wysoką funkcjonalność i energooszczędność ze swojskim charakterem typowym dla tradycyjnej architektury. Argumentem, który na koniec przekonał inwestorów do realizacji nowatorskiego projektu, była spójność koncepcji architektonicznej, opartej na wizualnym i funkcjonalnym rozgraniczeniu wnętrza i otoczenia obiektu.
Funkcjonalne podziały i efektowne kontrasty
Pod względem wizualnym architektura zwraca uwagę efektownym dialogiem kontrastujących ze sobą materiałów i kształtów. Prostotę energooszczędnej, kubicznej formy głównego budynku przełamują jednospadowy dach, przeszklony ogród zimowy w systemach aluminiowych oraz drewniane elementy deskowania. Tytanowo-cynkowe pokrycie dachu przechodzi w okładzinę z sosnowych deszczułek, ułożonych na fragmencie ściany szczytowej. Od północnej strony ten sam rodzaj drewna pojawia się na obramowaniach aluminiowych modułów okiennych. Wielkowymiarowe pasma okienne w systemie Schüco AWS 75.SI otaczają naroże budynku, zapewniając panoramiczny widok na okolicę. Ogród zimowy pozwala cieszyć się bliskością natury przez cały rok, a w sezonie letnim szerokie drzwi przesuwne wiodące z ogrodu zimowego i salonu na taras usuwają granice między wnętrzem i ogrodem. Konstrukcja w kształcie nachylonego prostopadłościanu z zadaszeniem nachylonym pod kątem 7° koresponduje z kształtem dachu głównego budynku, sprawiając bardzo efektowne wrażenie na tle białej ściany. Kształt ogrodu zimowego i duża powierzchnia przeszkleń wymagały użycia zaawansowanych technologii.
Otwarty na naturę i komfortowy
Centralnym elementem koncepcji architektury otwartej na naturę jest ogród zimowy o łącznej powierzchni 32 m2, który przechodzi w salon i jadalnię. Aby duża powierzchnia przeszkleń nie kolidowała z wymogami energooszczędności, zastosowano potrójne oszklenia o Ug=0,6 W/m2K, które zostały osadzone w ciepłych, a zarazem bardzo wąskich aluminiowych ramach. W sezonie zimowym przestrzeń mieszkalna jest delikatnie ogrzewana pasywnymi uzyskami słonecznymi, natomiast latem przegrzewaniu pomieszczeń zapobiega system klimatyzacji i osłony przeciwsłoneczne. Wszystkie okna oraz ogród zimowy zostały zrealizowane na bazie energooszczędnego aluminiowego systemu Schüco AWS 75.SI, który dzięki swej elastyczności i szerokiemu asortymentowi umożliwia realizację wielu typów otwarć i konstrukcji przestrzennych. Boczne ukośne drzwi w ogrodzie zimowym oraz „pływające” okno blokowe wbudowane w stałe przeszklenie to konstrukcje specjalne oparte na systemie Schüco.
Wielkowymiarowe energooszczędne elementy przesuwne otwierające ogród zimowy zrealizowano w systemie podnośno-przesuwnym Schüco ASS 70.HI oraz w wariancie uchylno- przesuwnym PASK na bazie systemu Schüco AWS 75.SI z dodatkową funkcją uchylania skrzydła. W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa stolarka przesuwna i okna położone na dużych wysokościach zostały wyposażone w mechatroniczne okucia Schüco TipTronic. Zamontowany w strefie wejścia panel z wyświetlaczem LED informuje o położeniu drzwi przesuwnych. W budynku głównym kontrolę dostępu zapewniają drzwi Schüco ADS 75.SI z wielopunktowym zamkiem Schüco SafeMatic. Pełna blokada następuje przy każdym zamknięciu drzwi. Dostęp jest możliwy również za pośrednictwem czytnika biometrycznego, co eliminuje ryzyko przypadkowego zatrzaśnięcia kluczy wewnątrz domu.