Instalacja fotowoltaiczna – czy to sposób na oszczędność?

Większość z nas lubi nowoczesne rozwiązania w swoim domu, zwłaszcza jeżeli przynoszą nam oszczędność. Jednak w rzeczywistości najczęściej korzystają z nich tylko ci, którzy rozumieją, że aby oszczędzić na własnych czterech kątach, trzeba najpierw zainwestować. Dlatego chociaż całkiem sporo osób interesuje się fotowoltaiką i wie, jakie niesie ona korzyści, nie każdy jest gotów na taki wydatek. Czy panel fotowoltaiczny rzeczywiście oznacza oszczędność dla domu? A może jest to jedynie chwyt marketingowy?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to urządzenie, które montuje się na dachu domu. Składa się przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, falownika, zabezpieczenia przeciwnapięciowego oraz systemu montażowego. Taki sprzęt służy do wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych, co sprawia, że przestajemy być zależni od dotychczasowego dostawcy.

Ile to kosztuje?

Cena instalacji fotowoltaicznej będzie się różnić w zależności od kilku czynników, w tym od mocy, której będziemy oczekiwać oraz firmy, która będzie zajmować się montażem. Przeważnie jednak koszt będzie wahał się od 15 do 25 tysięcy złotych. Taka kwota odstrasza wielu potencjalnych klientów, jednak warto wiedzieć, że na panel fotowoltaiczny można uzyskać nawet do 5 tysięcy dotacji, jako że rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska. Wiele przedsiębiorstw załatwia formalności związane z dotacją za swoich klientów.

Czy dzięki temu oszczędzasz?

No dobrze, pora rozprawić się z najważniejszą kwestią, czyli co w zasadzie daje nam instalacja fotowoltaiczna. Przede wszystkim nie musimy martwić się kosztami prądu dopóki nasz sprzęt jest sprawny. Co więcej, nadwyżkę prądu możemy odsprzedać. Jednak nie da się ukryć, że wysoki koszt instalacji zwróci nam się dopiero po latach. Jest to więc przede wszystkim opcja dla tych, którzy energooszczędny dom budują z myślą o przyszłych pokoleniach czy spokojnej starości. Inne sposoby, by oszczędzić na domu znaleźć można tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172385-jaki-wybrac-najtanszy-w-budowie-projekt.html. Nie każdy musi decydować się na podobne rozwiązania, jednak warto je przynajmniej rozważyć.

Dodaj komentarz