Jak wybrać projekt domu na działkę z wjazdem od południa?

Trudna do zabudowy działka nie oznacza konieczności przygotowania drogiego projektu indywidualnego. Szeroka oferta gotowych projektów domów jednorodzinnych umożliwia znalezienie komfortowego rozwiązania na każdą działkę, również tę z wjazdem od południa. Ekspert DOM.pl, największego biura projektów gotowych, podpowiada na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z wejściem od południowej strony.

Gotowy projekt Dom przy Alabastrowej 6 CE (DOM EB3-86)

Działki z wjazdem od południa, mimo ograniczonych możliwości zabudowy, nie należą do najtańszych – twierdzi ekspert DOM.pl. – Wynika to z dość dużej powierzchni parceli: działka z wjazdem od południa musi być nie tylko stosunkowo szeroka, ale również głęboka, by zmieścił się na niej komfortowy i funkcjonalny dom dla kilkuosobowej rodziny. Wykonanie projektu na indywidualne zlecenie znacznie podwyższa koszty związane z pierwszym etapem budowy. Gotowy projekt, spełniający wskazane niżej kryteria, może być rozwiązaniem dużo bardziej ekonomicznym.

Działka z wjazdem od południa: usytuowanie domu

Wypełnione światłem wnętrza mają pozytywny wpływ nie tylko na komfort przebywania w domu, ale również na koszty jego utrzymania. Pozyskanie darmowej energii słonecznej jest szczególnie istotne w pomieszczeniach reprezentacyjnych, jak salon, w pokojach dziecięcych, które służą nie tylko jako sypialnia najmłodszych, a także w domowych gabinetach czy biurach.

Gotowy projekt domu DM Szeherezada N CE (DOM GM1-99)

W sypialni nie potrzebujemy już tyle światła, może więc ona mieć okna skierowane na wschód czy nawet północ. Problemu nie stanowi również kuchnia na północnej elewacji – z uwagi na prowadzone w niej prace domowe to najcieplejsze miejsce w domu. Na północ warto również skierować pomieszczenia gospodarcze czy techniczne, w których niekiedy nie ma nawet okien, by zminimalizować ryzyko utraty ciepła.

Najwięcej światła dziennego przez cały rok dociera ze strony południowej i zachodniej. Tam więc powinny znajdować się pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu.

Na południowej czy południowo-zachodniej stronie powinien znajdować się salon. Oznacza to jednak, że jego okna wychodzić będą na ulicę. Nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, jednak posiadacze działek z wjazdem od południa muszą się liczyć z pewnymi utrudnieniami – przestrzega ekspert DOM.pl. –  Salon z wyjściem na południe to jednak najbardziej korzystne rozwiązanie pod względem bilansu energetycznego, nie należy więc z niego rezygnować.

W domach parterowych na południowo-zachodniej stronie będziemy mogli umieścić wyłącznie pokój dzienny. Jeżeli wybierzemy projekty z poddaszem czy piętrem, na słonecznej elewacji będą mogły znajdować się dodatkowe pomieszczenia: pokoje dziecięce czy domowe biura.

Dom parterowy zajmuje znacznie więcej miejsca na działce niż dom z poddaszem użytkowym o tej samej powierzchni użytkowej. Planując zabudowę działki z wjazdem od południa warto mieć to na uwadze i wybrać optymalne rozwiązanie dla naszej rodziny – podpowiada ekspert DOM.pl.

Gotowy projekt domu AN Skarbek As CE (DOM AO10-11)

Garaż w sąsiedztwie salonu

Wjazd od południa sprawia, że najczęściej na elewacji południowej znajduje się garaż, sąsiadujący z salonem. Choć wydaje się to zupełnie nietrafionym pomysłem, profesjonalne projekty domów udowadniają, że  i taki układ można funkcjonalnie zaplanować.

Przeglądając projekty domów z wejściem od południa niejednokrotnie znaleźć można ciekawe pomysły konstrukcyjne, które niwelują te trudności – twierdzi ekspert DOM.pl. – Przykładowo, dobrym rozwiązaniem jest „cofnięcie” bramy garażowej poza linię frontową ściany elewacyjnej, eksponując salon i jego duże przeszklenia. Architekci często proponują, by większa część garażu przylegała do budynku od strony wschodniej, co nie tylko ochroni wnętrze domu przed wschodnim chłodem, ale również zapewni bardziej komfortowe warunki w salonie.

Budynek osadzony głęboko na działce

Projekty domów z wejściem od południa powinny być jak najdalej odsunięte od drogi. Po pierwsze odizoluje to wnętrza od hałasu, po drugie – sprawi, że salon będzie można połączyć z ogrodem.

Działki z wjazdem od południa powinny więc być stosunkowo głębokie, a dom usytuowany najbliżej granicy północnej. Dzięki temu przed salonem z tarasem stworzyć można piękny ogród, którego bujna roślinność mała architektura nie tylko wpłynie na reprezentacyjny wygląd naszej parceli, ale przede wszystkim zapewni prywatność mieszkańcom, zapewniając w salonie warunki sprzyjające relaksowi – podpowiada ekspert DOM.pl.

Zamiast standardowego ogrodzenia warto wykorzystać żywopłot bądź szpaler niewysokich krzewów. Pomysłowym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaje pnącza czy bluszcz na ogrodzeniu, chroniący naszą prywatność. Pergole w ogrodzie spotęgują ten efekt jednocześnie urozmaicając przydomową przestrzeń.

Bez względu na to, jaki kształt, usytuowanie czy rozmiar ma nasza działka, zanim wybierzemy projekt domu koniecznie zapoznajmy się z zapisami Miejscowego Planu lub – jeśli gmina nie ma go uchwalonego – wystąpmy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy – doradza ekspert DOM.pl. – Z dokumentów tych wynikać będzie bowiem, jakie domy możemy budować na danej działce. Z uwagi na bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę gotowych projektów dużo łatwiej znaleźć dom dopasowany do warunków zabudowy niż działkę, którą dostosować można do posiadanego już projektu – reasumuje ekspert DOM.pl, biura posiadającego w swojej ofercie ponad 20 tysięcy gotowych projektów.

Dodaj komentarz