Jakie domy budowali Polacy w 2017 roku? Zobacz najpopularniejszy projekt domu jednorodzinnego

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Skusili się na nie również eksperci www.DOM.pl i wyselekcjonowali ze swojej największej bazy ponad 20 tysięcy gotowych projektów najpopularniejszy dom jednorodzinny 2017 roku. Jak wygląda i czy ma szansę zyskać uznanie inwestorów dopiero planujących budowę, podpowiadamy w tym artykule.

Według raportu Głównego Urzędu Statycznego, w I półroczu 2017 roku wydano 43114 pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych, co oznacza wzrost o 15,7% do I połowy 2016 roku. Raport GUSu pozwala przypuszczać tendencję wzrostową do końca 2017 roku, której podsumowanie uzyskamy wkrótce.

Polacy budują coraz więcej domów, ale jakich? Serwis www.DOM.pl posiadający największą bazę gotowych projektów domów, na podstawie statystyk wybrał projekt, który cieszył się największą popularnością w mijającym roku.

Numer 1 wśród domów jednorodzinnych – z czego wynika popularność tego projektu?

Najpopularniejszy projekt domu to dom parterowy z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczony, z garażem dwustanowiskowym. Powierzchnia użytkowa wynosząca 122,90 mkw przeznaczona została na komfortowe i bardzo funkcjonalne mieszkanie dla 3-6 osobowej rodziny. Projekt ten daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, dostosowujących dom do potrzeb konkretnej rodziny, a co najistotniejsze dla wielu inwestorów – jest prosty i tani w budowie.

Gotowy projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)
  • Parter i poddasze użytkowe

Projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym są wciąż najczęściej budowanymi domami jednorodzinnymi. Wpływ ma na to wiele czynników, najważniejszym wydaje się jednak wciąż względnie niewielka powierzchnia zabudowy w stosunku do komfortowej powierzchni mieszkalnej. Projekt z poddaszem zajmuje mniej miejsca na działce niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej, łatwiej w nim również funkcjonalnie i wygodnie rozlokować pomieszczenia.

Projekt DOM PC1-60 z oferty www.DOM.pl to przykład atrakcyjnego, funkcjonalnego domu z poddaszem użytkowym, w którym komfortowo mieszkać może większa rodzina. Wnętrza są funkcjonalnie rozplanowane z zachowaniem zwartej i proporcjonalnej bryły budynku. Ten dom to udany mariaż nowoczesności i tradycji, o którym marzy coraz większa część naszego społeczeństwa.

  • Garaż w bryle budynku

Projekty domów z garażem w bryle są bardzo popularne z uwagi na mniejsze koszty budowy miejsca postojowego względem garażu wolno stojącego, którego budowa dodatkowo wymaga większej działki. W prezentowanym przez www.DOM.pl projekcie garaż dobudowany jest do bocznej ściany. Jego modułowa konstrukcja cofnięta nieco poza linię zabudowy domu eksponuje przednią fasadę budynku, nadając całości bardziej reprezentacyjny charakter.

W projekcie tym przewidziano garaż z miejscem na dwa samochody, a także dodatkowym miejscem na przechowywanie sprzętu sportowego czy narzędzi ogrodowych. Aby dostać się do domu nie trzeba wychodzić z garażu, z którego przejść można bezpośrednio do wiatrołapu.

  • Kotłownia za garażem

Projekty domów z kotłownią za garażem to optymalne rozwiązanie nie tylko dla osób planujących ogrzewanie paliwem stałym. W pomieszczeniu z piecem gazowym można bowiem zaplanować np. pralnię i suszarnię czy wygospodarować miejsce na przechowywanie środków czystości itp.

W projekcie DOM PC1-60 wygospodarowano za garażem dużą kotłownię. Prowadzą do niej drzwi zarówno od strony garażu, jak i z ogrodu. Inwestorzy doceniają taki układ z uwagi na korzystanie z kotłowni, konserwację i czyszczenie urządzenia bez konieczności wchodzenia do części mieszkalnej.

Gotowy projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)
  • Prosta bryła i dwuspadowy dach

Odpowiednia konstrukcja domu może przynieść znaczne oszczędności na placu budowy. Wiedzą o tym inwestorzy, wybierający projekty domów tanich w budowie a jednocześnie wygodnych i funkcjonalnych.

Projekt DOM PC1-60 charakteryzuje prosta, zwarta bryła zaplanowana na rzucie prostokąta. Taka konstrukcja ułatwia i przyspiesza prace budowlane, niwelując jednocześnie ryzyko powstawania błędów wykonawczych. Równie prosty w budowie jest dach dwuspadowy, który pokrywa budynek mieszkalny i garaż. Dwuspadowy dach oszczędza w czasie budowy zarówno materiały, jak i koszty robocizny: nie powstaje tu wiele odpadów, a więźbę można szybko pokryć wielkoformatowymi dachówkami. Ale dach dwuspadowym jest często wybierany nie tylko w związku z niższymi kosztami budowy. Jego zaletą jest to, że nawet najprostszej konstrukcji budynku nadaje ciepły, rodzinny charakter.

Warto wiedzieć, że prosta i zwarta bryła budynku pokryta dwuspadowym dachem jest charakterystyczna dla budownictwa energooszczędnego – dodaje ekspert www.DOM.pl. – Takie konstrukcje redukują ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło z wnętrza domu. Nasz wybrany projekt domu będzie więc nie tylko tani w budowie, ale i użytkowaniu.

Wyższa świadomość Polaków dotycząca korzyści płynących z zastosowania rozwiązań energooszczędnych sprawia, że coraz częściej szukają oni projektu wpływającego pozytywnie na ich komfort, zdrowie oraz środowisko naturalne. Choć nie zawsze są oni gotowi ponieść koszty budowy związane z instalacją urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii, to decydują się chociażby na optymalną izolację przegród budowlanych, zdecydowanie wpływającą na zwiększenie efektywności energetycznej budynku.

  • Funkcjonalny układ wnętrz

Projekty domów z poddaszem są tak niezwykle popularne m.in. dlatego, że pozwalają zaaranżować bardzo czytelny i komfortowy układ wnętrz. Podział na strefy dzienną, nocną i gospodarczą poprawia wygodę życia i przebywania w pomieszczeniach.

W projekcie DOM PC1-60 garaż i kotłownia to strefa parterowej części gospodarczej. Główną przestrzenią parteru jest jednak piękna, przestronna strefa dzienna, na którą składa się salon z kominkiem i wyjściem na taras, jasna jadalnia oraz kuchnia, która w zależności od potrzeb może być zamknięta lub otwarta na pokój dzienny. Tę elastyczność docenia wielu inwestorów, chcących na etapie adaptacji niedrogo dostosować projekt domu do swoich potrzeb. Na parterze znajduje się również mała łazienka oraz dodatkowy pokój.

Poddasze użytkowe zarezerwowane jest na prywatną strefę nocną. Są tu trzy ustawne sypialnie oraz duża łazienka z wanną i kabiną prysznicową oraz pralką.

  • Dodatkowy pokój na parterze

W domach z poddaszem użytkowym dodatkowy pokój na parterze może pełnić różne funkcje, w zależności od potrzeb konkretnej rodziny. Wraz z małą łazienką sprawdzi się jako pokój gościnny czy pokój seniora, jeżeli po latach zdecyduje się w nim zamieszkać starszy rodzic. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą w domu, osobny pokój to idealne miejsce na domowe biuro.

  • Duże przeszklenia

Polacy pokochali duże przeszklenia, łączące dom z ogrodem, architekci jednak w swoich projektach przypominają o ograniczeniu ich wyłącznie do strony południowej. Przez okna ucieka bowiem najwięcej ciepła, aby wyrównać bilans energetyczny warto, by duże przeszklenia wprowadzały do wnętrza najwięcej energii słonecznej.

W projekcie DOM PC1-60 duże przeszklenia doświetlają strefę dzienną zarówno od strony ogrodu, jak i jednego boku budynku. Odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata polegać więc będzie na usytuowaniu ich od strony południowo-zachodniej. Wnętrze będzie wtedy optymalnie doświetlone i dogrzane przez cały rok, wykorzystując maksymalnie dobrodziejstwa słońca.

  • Miejsce na przechowywanie

Funkcjonalny dom jednorodzinny gwarantuje nie tylko komfortowe pomieszczenia mieszkalne, ale także gospodarcze, zapewniające miejsce do przechowywania i składowania niezbędnego wyposażenia domowego.

W projekcie DOM PC1-60 architekci stworzyli mnóstwo możliwości na zagospodarowanie każdej wolnej przestrzeni. Na początku warto zwrócić uwagę na schowek znajdujący się przy kuchni, który pełni funkcję praktycznej, pojemnej spiżarni. W opisanym wyżej garażu i kotłowni przechowywać można sprzęt sportowy czy akcesoria ogrodnicze. Miejsce na pojemne szafy wnękowe znajduje się w wiatrołapie. To nie wszystko, bowiem z półpiętra inwestorzy mają dostęp do nieużytkowego stryszku, który pełnić może rolę garderoby czy pralni.

Elastyczność aranżacji najpopularniejszego projektu domu polega na łatwej adaptacji pomieszczeń do własnych potrzeb. Wspomniana kuchnia już na etapie projektowania została opracowana jako pomieszczenie otwarte lub zamknięte. Strych natomiast, dzięki przewidzianej konstrukcji, może zostać też podzielony na kilka pomieszczeń o różnych funkcjach, także mieszkalnych.

  • Współczesna estetyka

Polacy odchodzą nieco od stylu dworkowego, który od wielu lat wiódł prym wśród zabudowy jednorodzinnej, choć nie do końca zrywają z tradycją. Najpopularniejsze projekty domów opracowane są zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi, ale konstrukcją wciąż nawiązują do szlacheckiej zabudowy, kojarzonej z ciepłem domowego ogniska.

Projekt DOM PC1-60 to nowoczesne spojrzenie na tradycję. Dworkowa zabudowa z poddaszem użytkowym wykończona została tu bardzo współczesną elewacją. Mamy więc ciekawe zestawienie tynku i ciepłego drewna, nadającego całości ponadczasowej elegancji, wyraźny podział na parter i poddasze, korygujący proporcje budynku, a także ciemną dachówkę, kontrastującą z bielą ścian. Całość wygląda niezwykle efektownie, a co istotne i doceniane przez budujących z www.DOM.pl – komponuje się doskonale zarówno z wiejskim, jak i miejskim krajobrazem.

Gotowy projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)

Projekt DOM PC1-60 ma dużą szansę na pozycję lidera również w nadchodzącym roku, choć powoli możemy zaobserwować większe zainteresowanie jeszcze bardziej nowoczesnymi projektami – zauważa przedstawiciel www.DOM.pl. – Polacy coraz rozważniej wybierają projekt domu, zwracając uwagę nie tylko na swoje potrzeby, ale także zmieniające się trendy w architekturze. Są świadomi zagrożeń, jakie np. niesie za sobą alarmujący poziom smogu, chcą budować domy bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia ich rodzin. Z naszymi konsultantami wybierają projekt, który choć energooszczędny i nowoczesny, niekoniecznie musi generować wyższe koszty budowy.

Dodaj komentarz