Kupujemy bramę do garażu — na co zwrócić uwagę?

garaz

Wybór bramy garażowej nie powinien być kwestią przypadku. Podczas jej zakupu należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, od których będzie uzależniony komfort i swoboda użytkowania przestrzeni garażowej. Powinna ona cechować się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, a także posiadać odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób jej otwierania. Do wyboru są zarówno rozwiązania wykorzystujące automatykę do bram, jak i modele manualne. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy. 

Automatyka do bram garażowych

Wybierając bramę do garażu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy chcemy, aby była ona sterowana manualnie czy wyposażona w napęd umożliwiający zdalne otwieranie i zamykanie. To drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze ze względu na to, że nie musimy wysiadać z samochodu, aby wjechać do wnętrza garażu. Wystarczy jedynie wcisnąć odpowiedni guzik na pilocie. Dodatkowo automatyka do bram cechuje się dość dużym bezpieczeństwem związanym z faktem, iż potencjalny złodziej będzie miał duży problem z poważaniem tego rodzaju modelu.

Typ bramy wjazdowej

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów bram garażowych. Wśród nich można wymienić modele uchylne, które dedykowane są właścicielom posesji, gdzie znajduje się sporo przestrzeni przed budynkiem, ponieważ w trakcie otwierania tego typu skrzydeł ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na szybkie otwieranie i zamykanie garażu. Z kolei modele segmentowe najczęściej sprzedawane są razem z automatyką do bram. Jednak również w tym przypadku należy wygospodarować sporą przestrzeń przed budynkiem, a także wewnątrz garażu.

Z kolei bramy rolowane działają podobnie jak znane wszystkim rolety okienne, dlatego też jest to rozwiązanie, które sprawdzi się na każdej posesji. Zarówno takiej, gdzie przed budynkiem jest sporo przestrzeni jak i w przypadku, kiedy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę. Dodatkowo są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy zdecydowali się na wykonanie garażu o niewielkich wymiarach. Dzięki temu, że skrzydła takiej bramy nie otwierają się do wewnątrz i nie zajmują w pomieszczeniu miejsca, możliwe jest maksymalne wykorzystanie takiego wnętrza.

Bezpieczeństwo i izolacja termiczna bramy garażowej

Niezależnie od tego czy kupimy model sterowany manualnie, czy wykorzystujący automatykę do bram, wybrane przez nas rozwiązanie musi charakteryzować się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także być wyposażone w szereg zabezpieczeń antywłamaniowych. Mówiąc o bezpieczeństwie użytkowania bram, najczęściej mamy do czynienia ze wzmocnionymi profilami, a także montażem klamek obrotowych z ryglem.

W przypadku modeli rolowanych dodatkowo możemy spodziewać się elektromagnetycznego hamulca napędzającego siłownik. Żeby sprawdzić, jak wysoką ochronę przed złodziejami oferuje nam wybrana brama, należy zwrócić uwagę na współczynnik RC. Jest to sześciostopniowa skala, w której im wyższy numer, tym trudniejszy do sforsowania jest to model.

Poszukując bramy garażowej, należy zwrócić uwagę również na jej termoizolacyjność. Jest ona oznaczona współczynnikiem przenikania ciepła U. Nie może być on wyższy niż 1,3 W/m2*K. Jeżeli w wybranym przez nas modelu jego wartość przekracza wyznaczony poziom, wówczas nie spełnia on rygorystycznych przepisów. Kupno takiej bramy skutkować będzie najprawdopodobniej zwiększeniem rachunków za ogrzewanie, a także nadmiernym wychłodzeniem budynku w zimie.

Estetyka bramy garażowej

Przy wyborze bramy garażowej, choć najważniejszymi aspektami, które trzeba wziąć pod uwagę, są te decydujące o funkcjonalności konkretnego rozwiązania, to nie można zapomnieć również o estetyce wybranego przez siebie modelu. Bardzo ważne jest, aby komponował się on z resztą budynku, a także aranżacją posesji. Z tego powodu warto jego kolor, a także styl dopasować na przykład do stolarki okiennej, skrzydeł drzwi wejściowych, oraz pokrycia dachu, aby całość wyglądała spójnie.

Dodaj komentarz