Czy moja zmywarka jest energooszczędna? Dowiedz się jak sprawdzić, ile prądu zużywa twoja zmywarka!

energooszczedna zmywarka

W polskim społeczeństwie wciąż jeszcze powszechne jest błędne przekonanie, że ręczne mycie naczyń jest nie tylko najbardziej ekologicznym, ale też i najtańszym podejściem do zmywania. Prawda jest jednak zupełnie inna: automatyczne zmywanie za pomocą zmywarki do naczyń jest nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale też i najbardziej wydajne i opłacalne ekonomicznie. Podstawowym argumentem, popierającym przedstawioną w poprzednim zdaniu tezę, jest znacząco mniejsze zużycie wody w wypadku zmywania automatycznego w porównaniu z ręcznym. Krytycy wykorzystywania zmywarek w gospodarstwach domowych zadają jednak pytanie: co ze zużyciem prądu przez urządzenia do zmywania? Czy koszt ekonomiczny i środowiskowy zużytej przez zmywarkę energii elektrycznej nie przeważa nad wynikającą z korzystania z niej oszczędnościa na wodzie? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. A więc: ile prądu zużywa zmywarka? Czy jest to urządzenie energooszczędne?

Ile prądu zużywa zmywarka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To Ile prądu zużywa konkretna zmywarka zależy bowiem od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • częstotliwość uruchamiania urządzenia,
  • pora dnia, w której z niego korzystamy,
  • wybrany cykl pracy,
  • warunki umowy, jaką zawarliśmy z dostawcą energii,
  • marka i model naszej zmywarki.

Charakteryzując zużycie prądu przez zmywarkę, lepiej więc mówić o przedziałach niż konkretnych, sztywno określonych poziomach zużycia.

Ile energii elektrycznej zużywa przeciętna zmywarka w polskim domu?

Nowoczesne, energooszczędne zmywarki mogą zużywać od 1200 do 2400 watów (w zależności od modelu urządzenia i wybranego cyklu jego pracy. Przeciętna zmywarka zużywa średnio tylko około 1800 watów na cykl.  Wbrew stereotypom nowoczesna zmywarka nie potrzebuje wcale dużej ilości prądu. Energia elektryczna, zużywana przez to urządzenie, jest zazwyczaj potrzebna tylko do sterowania elektroniką i pompą. O ile zmywarka jest podłączona do linii ciepłej wody, nie potrzebuje zasilania do jej podgrzania.Należy zaznaczyć, że podane dane na temat zużycia energii przez zmywarkę nie są poprawne w przypadku starszych modeli bez certyfikatów energooszczędności. Jeśli posiadasz starsze urządzenie, sprawdź jego instrukcję obsługi, aby wiedzieć, ile prądu potrzebuje ono do działania.

Czy używanie zmywarki do naczyń jest bardziej energooszczędne niż ręczne zmywanie?

Choć może wydawać się to sprzeczne z intuicją, w większości przypadków odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Zmywanie automatyczne to nie tylko mniejsze zużycie wody, ale także energii. Przy porównaniu poziomu zużycia tej ostatniej w przypadku zmywania ręcznego i zmywania w zmywarce należy wziąć pod uwagę, że do ręcznego mycia wodę musimy podgrzać. Oznacza to zużycie prądu lub gazu, w zależności od typu naszej kuchenki.Tymczasem zmywarka, o ile jest podłączona do linii ciepłej wody, nie zużywa prądu na jej podgrzanie. Oznacza to mniejsze zużycie energii na cały cykl zmywania w porównaniu ze zmywaniem ręcznym.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz pomóc środowisku i jednocześnie ulżyć swojemu portfelowi?

Zainteresował Cię temat zużycia prądu przez zmywarki? W takim razie… Przeczytaj o Ile prądu zużywa zmywarka! Polecany artykuł nie tylko dodatkowo wzbogaci Twoją wiedzę na ten temat, ale także zawiera cenne porady – m.in. jak obliczyć koszt prądu zużywanego przez zmywarkę oraz jak zaoszczędzić na zmywaniu za pomocą tego urządzenia.

Korzystaj ze swojej zmywarki tak, aby wyciągnąć z niej maksimum korzyści, jednocześnie ponosząc minimum kosztów!

Dodaj komentarz