Mieszkać po polsku – jakich mieszkań szukają Polacy?

Jak chcą mieszkać Polacy? Stawiamy na funkcjonalność, wysoki standard i dogodne lokalizacje. To najważniejsze kryteria wyboru mieszkań. Lubimy je urządzać nowocześnie, a przy tym ergonomicznie.

W ostatnich pięciu latach, po okresie boomu, ceny nieruchomości wróciły do rynkowego poziomu. Polacy chętniej wybierają mieszkania z rynku pierwotnego, a cena, choć wciąż istotna, przestała być najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania.

Szeroka oferta deweloperów i znikoma różnica cen między mieszkaniami nowymi i używanymi sprawiły, że w wyborze nieruchomości staliśmy się bardziej wymagający – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele. – Oczekujemy określonego standardu i wygody, na które składa się kilka istotnych kwestii.

Ważna lokalizacja i warunki

Kupując mieszkanie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo okolicy, łatwość dojazdu do pracy, szkół, sklepów oraz przychodni. Zdaniem deweloperów sprawniej obracamy się na rynku nieruchomości, a nasze plany zakupowe są dobrze przemyślane. Taka sytuacja nie bierze się znikąd. Decydując się na zaciągnięcie wieloletniego kredytu hipotecznego, wolimy mieć pewność, że inwestycja przyniesie nam określone korzyści w przyszłości.

Kupujący zadają pytania, porównują i analizują, są dobrze wyedukowani. Starają się uniknąć dodatkowych kosztów życia, więc wybierają osiedla, które zapewnią im na przykład dogodne ceny opłat związanych z użytkowaniem i utrzymaniem budynków – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park na warszawskim Ursusie.

Z tego powodu Polacy, częściej niż kiedyś, odrzucają opcję zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Zamiast tego decydują się na nowe, komfortowe obiekty zlokalizowane na ogrodzonych, monitorowanych osiedlach, wykorzystujące ekologiczne i energooszczędne rozwiązania.

Warto podkreślić, że rynek pierwotny jest segmentem wspieranym przez rząd. Mowa o uruchomionym na początku ubiegłego roku programie „Mieszkanie dla Młodych”, w którym o dopłatę w wysokości 10-15 procent mogą ubiegać się tylko osoby kupujące mieszkania z rynku pierwotnego – zauważa Joanna Bień z portalu Krajowy Rynek Nieruchomości.

Urządzamy stylowo i często zmieniamy

Preferujemy 2-3 pokojowe mieszkania w granicach 60 mkw. Często wykończone pod klucz, co stanowi rozwiązanie wielu problemów wynikających z zakupu mieszkań w stanie deweloperskim. Sporo uwagi poświęcamy układowi pomieszczeń. Musi być wysoce ergonomiczny i pozwalać na komfortową aranżację mebli, do których jakości również przykładamy coraz większą wagę. W badaniu „Jakie meble kupują Polacy”  przeprowadzonym przez TNS i Centrum im. Adama Smitha wykazano, że funkcjonalność jest najważniejszym kryterium wyboru zabudowy meblowej.

Funkcjonalność mieszkania rozumiemy poprzez jego lokalizację oraz charakter wnętrza. Lubimy aranżacje nowoczesne, ułatwiające wykonywanie codziennych czynności – tłumaczy Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. – Stąd rosnąca popularność takich rozwiązań, jak półki wysuwne, oświetlenie meblowe, zawiasy wspomagające otwierania i zamykanie mebli lub, mówiąc o okuciach budowlanych, systemy drzwi przesuwnych, ułatwiające przechodzenie między pokojami.

aranzacja kuchni - kuchnia we wnece
fot. Häfele

Urządzając mieszkania Polacy preferują styl minimalistyczny i nowoczesny. Powodzeniem cieszą się też wnętrza w klimacie rustykalnym. Najmniej lubimy aranżacje w stylu glamour.

Wystrój mieszkań zmieniamy stosunkowo często. Statystyki pokazują, że ściany malujemy średnio co 3 do 5 lat. Wtedy też najczęściej decydujemy się na zakup nowych mebli – dodaje Marcin Małecki.

Co ciekawe, wśród powodów wymiany, niemal połowa respondentów wskazuje zużycie starej zabudowy. Chęć zmiany wystroju deklaruje z kolei 1/3 badanych. Najmniejszy odsetek osób decyduje się na nowe meble wtedy, gdy rozpoczyna urządzanie nowego mieszkania.

aranzacja kuchni - zabudowa kuchenna
fot. Häfele

Możliwości zakupowe i szeroka oferta rynkowa sprawiły, że mieszkanie Polaka niewiele różni się od wnętrz niemieckich, francuskich czy skandynawskich. Dobra sytuacja na rynku nieruchomości i rosnące znaczenie polskich producentów mebli sprawiają, że pod względem dbałości o lokum, znajdujemy się w ścisłej europejskiej czołówce.

Dodaj komentarz