Mieszkanie w stanie surowym, czy „pod klucz”?

Wykończenie „pod klucz” zyskuje znaczenie na rynku deweloperskim. Wygoda, oszczędność czasu i atrakcyjne ceny przemawiają do klientów, którzy coraz chętniej kupują takie mieszkania. Czy to oferta dla Ciebie? Sprawdź.

W polskim prawie budowlanym na próżno szukać szczegółowej definicji mieszkania „pod klucz”. Uważa się jednak, że jest ono gotowe do zamieszkania – ma armaturę, pomalowane ściany i podłogi. Rolą właściciela jest jedynie wstawienie mebli i wprowadzenie się.

O wiele więcej trzeba zrobić w „surowym” mieszkaniu, w którym zadbano jedynie o betonową wylewkę i tynki na ścianach. Właściciel musi liczyć się z położeniem gładzi, pomalowaniem ścian i zrobieniem podłóg. Co więcej, o ile do obowiązków dewelopera należy wstawienie drzwi wejściowych, drzwi wewnętrznych może zabraknąć.

Pozorna oszczędność

Porównując wartość mieszkań „surowych” i „pod klucz” trzeba zwrócić uwagę, czy znajdują się w tej samej lokalizacji i czy mają ten sam metraż. Do ceny niewykończonego lokalu, oprócz kosztów materiałów i prac, powinno się „doliczyć” swój wysiłek i czas (na zakupy, projektowanie i nadzór). Gotowe mieszkanie ma jeszcze dwie ważne zalety – całość objęta jest gwarancją, a jeśli nie mamy gotówki na remont, istnieje możliwość wzięcia wspólnego kredytu. Dzięki temu od samego początku znamy pełne koszty.

Zdaniem Zbigniewa Kubińskiego, prezydenta powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości analizując ceny należy skupić się na szczegółach:
Trzeba pamiętać, że za wykończenie zapłacimy około tysiąca złotych za metr kwadratowy. Analiza nie jest łatwa. Ktoś, kto nie orientuje się w cenach poszczególnych elementów wyposażenia, może się pomylić. Wydaje mu się, że kupił tańsze mieszkanie, kiedy tak naprawdę później będzie musiał do niego dołożyć – tłumaczy.

Coraz większe wymagania

Wiedza i wymagania Polaków rosną. Deweloperzy prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób przyciągnąć do siebie klientów. Na rynku mieszkaniowym coraz częściej można znaleźć mieszkania gotowe do zamieszkania w atrakcyjnych cenach.

Na osiedlu Alpha Park w Warszawie klienci mogą kupić apartamenty z wykończeniem w cenie. Gotowe mieszkanie to komfortowe, a jednocześnie oszczędne rozwiązanie. Klient nie traci czasu na wykończenie. Dostaje klucze do mieszkania i od razu w nim zamieszkuje, urządzając je sobie tak, jak sobie życzy. Dzięki temu ma na przykład trzymiesięczne oszczędności, bo nie płaci czynszu za inny lokal, w którym musiałby w tym czasie mieszkać – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu RED Real Estate Development.

Jak zauważa, wykończenie obejmuje położenie podłóg, glazury, terakoty, a także pomalowanie ścian. W zakres usługi wchodzi również montaż drzwi wewnętrznych oraz wyposażenie łazienek w armaturę.

Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania klientów ofertą mieszkań pod klucz. Wśród kupujących są zarówno młode małżeństwa z dziećmi, jak i aktywni zawodowo single. Wykończone apartamenty o powierzchni od 41 do 65 mkw. oferujemy w promocyjnej cenie 6499 zł/mkw. Przykładowo gotowy 52-metrowy lokal można kupić już za około 337 tys. zł – mówi Teresa Witkowska.

Zaprojektuj swoje mieszkanie

Wśród najczęściej wymienianych wad mieszkania „pod klucz” wylicza się narzucony styl wykończenia wnętrz. Są jednak deweloperzy, którzy oferują kupującym możliwość uczestnictwa w procesie tworzenia ich przyszłego apartamentu. Na osiedlu Alpha Park mieszkańcy samodzielnie dobierają materiały, a jeśli potrzebują rady, otrzymują bezpłatną konsultację architekta. Dodatkowo przedstawiciel Red Development zwraca uwagę, że oferuje klientom rozwiązania najwyższej jakości. Dzięki temu użyte rozwiązania służą mieszkańcom przez długie lata. Wszystkie zrealizowane prace oraz wykorzystany materiał objęte są roczną gwarancją.

O czym jeszcze warto pamiętać decydując się na wykończone mieszkanie? Podpisując umowę z deweloperem, warto zwrócić uwagę na zapisy w umowie – na termin oddania, a także na to, kto będzie odbierał inwestycję. Przed podjęciem decyzji warto również prześwietlić dewelopera – popytać mieszkańców o ich doświadczenia, poczytać opinie w internecie. W ten sposób można się dowiedzieć, czy inwestor ma odpowiednie doświadczenie.

Dodaj komentarz