Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny

Zadanie jakie zostało wyznaczone projektantom Biura Architektonicznego Schröderwenning Architektem Ingenieure nie było łatwe do zrealizowania, jednak efekt końcowy przerósł wszelkie oczekiwania. W rezultacie dom jest nie tylko piękny, ale i przestronny i uniwersalny.

Wymagania wobec projektu były jasno zdefiniowane: zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia rodziny powinny mieszkać i pracować pod jednym dachem. Oprócz tego budynek miał posiadać elewację nie wymagającą konserwacji, oraz dawać szerokie spektrum możliwości użytkowania. W ścisłym uzgodnieniu z inwestorem Biuro Architektoniczne Schröderwenning Architektem Ingenieure w Schuttorf dokładnie zrealizowało koncepcję domu, przeznaczonego dla trzypokoleniowej rodziny.

Zwarty dwukondygnacyjny dom o masywnej budowie zapewnia miejsce dla trzech mieszkań z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Wszystkie przestrzenie zaprojektowano w taki sposób, aby były otwarte i gwarantowały jak największą uniwersalność. Rzuty poziome mają strukturę modułową i są wzajemnie ze sobą połączone poprzez położoną z przodu budynku klatkę schodową wraz z windą.

Harmonia dwóch światów

Trzypokoleniowy dom stoi w pięknym otoczeniu i w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Starości „Dom Anny“ w Schüttorf, prowadzonego przez Służbę Diakonii. Kubatura domu rozkłada się w kierunku południowym oferując wszystkim mieszkańcom i użytkownikom biur indywidualne pomieszczenia z ładnymi widokami oraz z optymalnym wykorzystaniem światła dziennego. Ogromne tarasy na wszystkich kondygnacjach wraz z tarasami dachowymi upodabniają dom do krajobrazu parku miejskiego znajdującego się w miasteczku. Stary stan drzew w nowym ogrodzie został możliwie jak najlepiej utrzymany i osadzony w nowej scenerii, a lekko opadające ukształtowanie terenu zostało wykorzystane do ukrycia pomieszczeń pomocniczych znajdujących się w parceli.

Spójna całość

Pomysł powstania domu zrodził się z chęci wprowadzenia nowej budowli w dialog ze starym budynkiem „Domu Anny“, dlatego w projekcie zdecydowano się na cegłę klinkierową Röben FARO o cieniowanej szarej kolorystyce i podłużnym formacie. Zastosowanie takiego materiału pozwoliło przejąć dostojną szarzyznę z elewacji „Domu Anny” i dopasować obiekt do najbliższego otoczenia. Kolor oraz faktura cegły FARO współgra także z otaczającymi dom pniami drzew w kolorze szaro-srebrnym. Wiązanie na dziko oraz ciekawa gra kolorów tworzy żywą i nad wyraz elegancką elewację nowoczesnego budynku. Duża powierzchnia okien przebiegająca na wysokości pomieszczeń, również nawiązuje do estetyki „Domu Anny”. Elewacje z lameli drewnianych w sosnowym kolorze kładą kolejne stylizacyjne akcenty na domu wielorodzinnym i znakomicie harmonizują z szarym kolorem kamieni.

Bezproblemowa elewacja

Określone przez inwestora wymagania, łatwość utrzymania elewacji w porządku, wytrzymałość i odporność, zostały spełnione przez wybranie cegieł klinkierowych Röben. Nie bez znaczenia był również ich kolor. Szara cieniowana cegła FARO pozwalała osiągnąć efekt gry kolorów, a wydłużony format kamieni nadał budynkowi nowoczesnego charakteru. Wewnętrzne strony balustrad tarasów dachowych zostały wykonane z tego samego klinkieru, stanowiąc efektowną i jednolitą całość z elewacją, sprawiając wrażenie jednego odlewu.


fot. Röben

Dodaj komentarz