Coraz większa świadomość ekologiczna użytkowników sprawia, że popularność pomp ciepła niezmiennie wzrasta. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to najefektywniejsze rozwiązanie ekologiczne ogólnodostępne na rynku grzewczym. Poza walorami ekologicznymi, użytkownicy pomp ciepła doceniają również ich wysoka wydajność i energooszczędność. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy posiadają wiedzę na temat urządzeń grzewczych, dlatego prezentujemy poniższy artykuł, w którym znajdziesz informacje na jakie parametry należy w szczególności zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do swojego domu.
Jak pracują pompy ciepła?
Pompy ciepła w zależności od wybranego rodzaju urządzenia pracują w jednym z czterech systemów. Główny aspekt stanowi tutaj dolne źródło, czyli punkt, z którego pobierana jest energia. W związku z tym możemy mieć do czynienia z:
- pompą gruntową, która wykorzystuje energię geotermalną obecną w gruncie,
- pompą ciepła powietrze/woda, która pozyskuje ciepło z powietrza na zewnątrz budynku ogrzewając wodę,
- pompą ciepła powietrze/powietrze, która podobnie jak poprzednia pozyskuje energię cieplną z zewnątrz, ale w tym wypadku służy ona do ogrzewania pomieszczeń,
- pompa ciepła woda/woda, czy inaczej pompą wodną, która wykorzystuje energię hydrotermalną zgromadzoną w wodach podziemnych, morskich lub powierzchniowych.
Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?
Niezależnie od wybranego rodzaju pompy ciepła, wszystkie urządzenia działają w oparciu o bardzo podobny schemat oparty podstawowym zjawisku fizycznym polegającym na sprężaniu gazu. Dzięki niemu wzrasta temperatura czynnika, a poprzez rozprężanie gazu energia cieplna jest pochłaniana z otoczenia. Jak łatwo się domyślić, sprężarka stanowi jedną z kluczowych części urządzenia, bez której gaz nie mógłby krążyć po instalacji i przekazywać energii cieplnej.
Kluczowe parametry pompy cieplnej określające poziom energooszczędności
Dwoma najważniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania urządzenia jest współczynnik wydajności COP oraz sezonowy współczynnik wydajności SCOP.
COP to podstawowy parametr pracy pompy, który określa stosunek ilości energii cieplnej dostarczonej przez urządzenie w porównaniu z ilością energii elektrycznej, która została wykorzystana do pracy pompy. SCOP zaś odnosi się do całego sezonu grzewczego określając stosunek ilości energii cieplnej wykorzystanej do ogrzania budynku do ilości energii elektrycznej zużytej przez urządzenie w całym sezonie grzewczym. Według zasady, im wyższy współczynnik COP tym tańsza eksploatacja urządzenia.