Zamek stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie przed włamaniem, ale nie będzie spełniał swojej funkcji odpowiednio bez dobrze dobranej wkładki. W większości przypadków, wybór wkładki uzależniony jest wartością mienia przechowywanego w danym pomieszczeniu. Zatem inny rodzaj wkładki powinien zabezpieczać mieszkanie a inny klatkę schodową.
Wkładki do zamków w drzwiach
Praktycznie wszystkie zamki w drzwiach działają w oparciu o tą samą zasadę, niemniej jednak wyróżnia się kilka rodzajów wkładek, które charakteryzują się różnym poziomem zabezpieczeń, wykorzystaniem oraz konstrukcją. Dlatego też, na rynku znajdziesz zarówno standardowe model, modele o zwiększonym stopniu bezpieczeństwa oraz z systemem PRO gwarantującym najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Wkładka do zamka – jednostronna, dwustronna, czy z gałką?
Najbardziej popularnym modelem są wkładki jednostronne, czyli takie, które mogą być montowane niemal w każdym zamku, ale z zastrzeżeniem, że drzwi można otworzyć tylko z jednej strony. Wkładki dwustronne typu EVVA 4KS wyposażone są w dwa otwory z obu stron, co umożliwia obsługę zarówno od wewnętrznej jak i zewnętrznej strony. Na bardzo podobnej zasadzie funkcjonują wkładki z gałką lub pokrętłem, z taką różnicą, że od wewnętrznej strony wkładka wyposażona jest w gałkę lub pokrętło, które umożliwia szybkie otwieranie i zamykanie drzwi.
Jaką wkładkę do zamka w drzwiach wybrać?
Podstawowe wkładki jednostronne stosuje się w pomieszczeniach, w których zazwyczaj nie zachodzi ryzyko zatrzaśnięcia drzwi i konieczności otwierania ich od środka, tak jak w przypadku garaży, śmietników, czy klatek schodowych. Jednocześnie są to miejsca, w których nie przechowuje się wartościowych rzeczy.
Wkładki dwustronne i z gałka stanowią większe zabezpieczenie, ponieważ po pierwsze umożliwiają wydostanie się na zewnątrz w przypadku zatrzaśnięcia się drzwi, a po drugie pozwalają szybko otworzyć i zamknąć drzwi. Zwykle tego typu wkładki są również trwalsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Najczęściej montuje się je w drzwiach domów, mieszkań, biur oraz innych pomieszczeń, w których znajdują się wartościowe rzeczy.
Wkładka z funkcją awaryjną
Nie sposób nie wspomnieć o wkładce z funkcją awaryjną, czyli najnowszym rozwiązaniu w kwestii zapewniania bezpieczeństwa użytkownikom zamków. Inaczej określa się ją jako wkładkę dwustronna z niezależnym otwieraniem. Dzięki dołączeniu specjalnego sprzęgła do wkładki możliwe jest awaryjne otwieranie drzwi od zewnątrz w sytuacji, gdy klucz tkwi w zamku po stronie wewnętrznej. Jest to skuteczne rozwiązanie dla rodzin posiadających bliskich w podeszłym wieku, którym grozi zasłabnięcie czy inne problemy zdrowotne. Posiadając klucz z funkcją awaryjną bez problemu dostaniesz się do środka pomieszczenia i udzielisz pomocy w razie potrzeby.
Najczęściej wkładki z funkcją awaryjną instalowane są w szpitalach, domach seniorów, domach pomocy społecznej, przedszkolach i szkołach, czyli miejscach, gdzie znajdują się seniorzy i dzieci. Z powodzeniem można je również stosować w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym.