Rynek inwestycji biurowych pnie się w górę

Wiele nowych inwestycji, rosnąca liczba transakcji oraz niesłabnący popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe powoduje, że przyszłość tego sektora rynku rysuje się obiecująco.

W pierwszej połowie tego roku w Warszawie zostało oddanych do użytku 11 budynków biurowych (110,3 tys. mkw.), a to niemal tyle, ile w całym 2011 roku, podaje Cushman & Wakefield. Na największym w Polsce, stołecznym rynku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą obecnie 3 689 700  mkw. W budowie pozostaje ok. 400 tys. mkw., a do końca 2014 roku deweloperzy mają oddać ponad 630 tys. mkw.

Według ostatniego raportu Markbeat pozostałe miasta w naszym kraju dysponują 2 113 000 mkw. powierzchni. W najbliższym czasie podaż w regionach także wzrośnie m.in. dzięki takim obiektom jak: LC Corp Sky Tower (24 tys. mkw.) we Wrocławiu, kolejnym fazom trójmiejskiego Olivia Business Centre (25 tys. mkw.), poznańskim projektom – Business Garden (15 tys. mkw.) i Malta House (14, 7 tys. mkw.) czy Nowemu Katowickiemu Centrum Biznesu (13 tys. mkw.).

Według Jones Lang LaSalle w przyszłości dla deweloperów budujących obiekty biurowe mają szansę stać się atrakcyjne takie miasta jak: Rzeszów, Kielce, Białystok, Opole, Toruń, Olsztyn, Bydgoszcz i Radom. W powstających w nich centrach biurowych ulokują się głównie firmy świadczące nowoczesne usługi biurowe.   

Inwestycja Kijowska, fot. PBM Południe Development

Rekordowa podaż, ale i popyt

Podaż nowych projektów biurowych na polskim rynku jest rekordowo duża. Jednocześnie na wysokim poziomie utrzymuje się wciąż popyt na nowoczesną powierzchnię biurową. Świadczy o tym ilość wynajmowanych biur. W całym ubiegłym roku wynajęte zostało 573 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy tylko w pierwszej połowie br. najemców znalazło prawie 300 tys. mkw. biur (dane Cushman & Wakefield). To powód, dla którego coraz więcej deweloperów przenosi się z rynku mieszkaniowego na biurowy.

Pierwsze półrocze 2012 roku,  podobnie jak dwa poprzednie lata na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, było wyjątkowo dobrym okresem. Szczególnie jeżeli chodzi o wolumen zawieranych umów najmu na powierzchnie biurowe. 

Na tle Europy nasz rynek też wypada nieźle. Warszawa notuje jeden z najwyższych wskaźników aktywności najemców na naszym kontynencie przy utrzymujących się na stabilnym poziomie stawkach czynszu.

Stołeczny rynek wzrośnie

W stolicy przygotowywane są duże inwestycje biurowe, które rozmieszczone będą wzdłuż drugiej linii metra. Z danych portalu Propertynews.pl wynika, że decyzje o warunkach zabudowy zostały już wydane dla czterech wież biurowych: Caleidoscope (198 m), Torca Towers (190 i 130 m), Atlas Estate (167 m) i Prosta Tower (180 m). Poza tym ma powstać biurowiec Echo Investment na miejscu dawnego Hotelu Mercure (155 m) i Office Tower Warsaw (188 m), który może zastąpić biurowiec Ilmet.

Pierwszy wysokościowiec może stanąć również na Pradze. Pozwala na to ostatnio uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego Dworca Wschodniego. Magistrat wydzielił na inwestycje biurowo-usługowe dwie działki od strony Alei Zielenieckiej w pobliżu Stadionu Narodowego. Na jednej z nich dopuszczono możliwość budowy 160 metrowego wieżowca.

W prawobrzeżnej części miasta zaczęły już ostatnio pojawiać się pojedyncze inwestycje biurowe. Niedawno PBM Południe Development oddał do użytku projekt Inwestycja Kijowska. Do kompleksu, który składa się z odrestaurowanej zabytkowej kamienicy i nowoczesnego obiektu o wyszukanej koncepcji architektonicznej wprowadzili się już pierwsi najemcy. Deweloper nie narzeka na brak zainteresowania, bo czynsz za 1 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej jest tu ponad dwukrotnie niższy niż w centrum.  

Zachodnie firmy inwestują w Polsce

Analitycy Jones Lang LaSalle zwracają uwagę na znaczną aktywność inwestorów w Europe Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Polsce. W pierwszej połowie br. wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym wyniosła w naszym kraju 283 mln euro. Zawarto łącznie sześć umów kupna-sprzedaży nieruchomości biurowych. Jest też kilka znaczących transakcji w toku. Dotyczą m.in. Warsaw Financial Center, Manufaktura, Twarda Tower, czy Platinium Business Park.

W ostatnim raporcie Cushman & Wakefield dla segmentu powierzchni biurowych w naszym kraju na najbliższy okres zawarte zostały pozytywne przewidywania. Rośnie liczba transakcji najmu, w najbliższym czasie wzrośnie także podaż powierzchni biurowych, a czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie.

Dodaj komentarz