Szkło Kontaktowe w Wodnej Wieży w Pszczynie

W najbliższy piątek, 21 września, kultowy program TVN24  – „Szkło Kontaktowe” – zostanie nadany z restauracji  Wodna Wieża w Pszczynie. Powodem jest przypadająca na ten dzień rocznica urodzin ojca fantastyki Herberta George’a Wells’a.

Zarówno oprawa „Szkła Kontaktowego”, jak i wystrój wnętrz Wodnej Wieży czerpią ze steampunku – nurtu sztuki wyrosłego na fantastycznych wizjach autora „Wehikułu Czasu”, „Wojny Światów” czy „Wyspy Doktora Moreau”.

Wodna Wieża w Pszczynie

Wodna Wieża w Pszczynie, niczym wehikuł czasu, przenosi gości pubu i restauracji do świata XIX-wiecznej fantastyki. 21 września, zabytkowy obiekt posłuży jako studio telewizyjne popularnego programu satyryczno-publicystycznego, a steampunkowe wnętrza Wodnej Wieży na godzinę staną się scenografią dla słownych potyczek widzów z gospodarzami programu „Szkło Kontaktowe”. Tego dnia poprowadzi je Grzegorz Miecugow w towarzystwie Marka Przybylika.

Zbieżność pszczyńskiej Wodnej Wieży ze „Szkłem Kontaktowym” TVN24 nie jest przypadkowa. Od kilku miesięcy oprawa programu nawiązuje do stylistyki wieku pary. Mechaniczne elementy, wszechobecne rury i zielony absynt dzięki pieczołowitej stylistyce Wodnej Wieży tym razem przyjmą realną formę, zastępując komputerowo wytworzone wnętrza studia SK.

Wodna Wieża w Pszczynie

Steampunk jako nurt fantastyki naukowej sięga do korzeni science fiction – wiktoriańskiego wieku pary, rewolucji przemysłowej czy gotyckiego horroru. Widzowie „Szkła Kontaktowego” zobaczą krzesła przypominające XIX-wieczne fotele dentystyczne, świecące spirale jako oświetlenie studyjne, liczne analogowe wskaźniki i koła zębate. Magazyn „Szkło Kontaktowe” zostanie zrealizowany w miejscu, gdzie nawet najdrobniejszy element skrywa w sobie ducha epoki wiktoriańskiej.

Wodna Wieża w Pszczynie

Wodna Wieża, czyli zaadaptowana pod nadzorem konserwatorskim na potrzeby restauracji i pubu dawna wieża ciśnień, to jedyne miejsce w Polsce, w którego wnętrzu fascynacja steampunkiem objawia się w każdym starannie zaprojektowanym i wykonanym ręcznie elemencie wystroju.

„Szkło Kontaktowe” zostanie nadane z Wodnej Wieży 21 września o godz. 22.00 na antenie TVN24.

Wodna Wieża w Pszczynie

O Herbercie George’u Wellsie (1866-1946)

Prekursor nurtu fantastyki naukowej w kulturze. Powieści takie jak: „Wojna światów”, „Wehikuł czasu”, czy „Wyspa Doktora Moreau” ugruntowały jego pozycję jako jednego z pionierów gatunku science fiction. Wells należy do grona najpoczytniejszych pisarzy science fiction. Jego dorobek literacki wywarł znaczący wpływ na przemiany polityczne w Anglii po I wojnie światowej. (Źródło: Wikipedia)

Wodna Wieża w Pszczynie

O Wodnej Wieży

Wodna Wieża w Pszczynie, czyli przeobrażona dawna wieża ciśnień, to miejsce, w którym kreatywność i wyobraźnia nie mają ograniczeń. W Wodnej Wieży znajduje się pub, sala bankietowa oraz restauracja oferująca wysublimowaną kuchnię w pieczołowicie zaprojektowanych i wykonanych w stylu steampunk wnętrzach. Zabytkowy obiekt inżynieryjny po adaptacji stał się idealną przestrzenią do odtworzenia stylu wiktoriańskiej ery pary. Wystrój Wodnej Wieży nawiązujący do steampunku jest autorskim projektem właściciela, który samodzielnie zaprojektował wszystkie elementy. To miejsce, spotkań biznesowych, towarzyskich, rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych.

Dodaj komentarz