Rabat na mieszkanie: od właściciela czy dewelopera?

Czy wyższy rabat przy zakupie stołecznego mieszkania wynegocjujesz u dewelopera czy właściciela mieszkania?  

Za mieszkanie z drugiej ręki zapłacimy dziś w Warszawie śred­nio 8,5 tys. zł za mkw., sza­cują ana­li­ty­cy ser­wi­su Do­my.pl. Sierpień przy­niósł spa­dek stawki o 1 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena spadła o zaledwie o ponad 3 proc. Rok temu stołeczne lokale z drugiej rę­ki kosztowały przeciętnie 8,8 tys. zł za mkw.

Rynek wtórny: 8,5 tys. zł za metr

Za warszawską kawalerkę trzeba zapłacić ok. 8,9 tys. zł/mkw., za dwa po­ko­je – 8,5 tys., a za trzypokojowy lokal 8,3 tys. zł/mkw. Wystawione na sprzedaż mieszkania czteropokojowe to najczęściej apartamenty i dlatego kosztują przeciętnie ok. 8,9 tys. zł za mkw.

W ostatnim miesiącu naj­bar­dziej spadły ce­ny używanych miesz­kań na Tar­gów­ku – do 6,8 tys. zł za mkw. i na Wo­li – do 8,3 tys. zł za mkw. Tań­sze ofer­ty po­ja­wi­ły się rów­nież w wie­lu in­nych dziel­ni­cach. W Śródmieściu z kolei ceny ofer­to­we po­zo­sta­ją bez zmian, właściciele mieszkań w położonych w tej dzielnicy żądają średnio ponad 11 tys. zł/mkw.

Średnio 360 tys. zł za używane

Średnia cena nabywanego w Warszawie mieszkania z drugiej ręki obniżyła się znacznie w ciągu ostatniego roku i wynosi dziś średnio nie całe 360 tys. zł (dane Metrohouse).

Jak przyznają pośrednicy, w Warszawie na rynku wtórnym re­gu­łą są upu­sty ce­no­we w wysokości do 10 proc., które udzielane są przez sprzedających najczęściej w trak­cie finalnych negocjacji.

Podobnie jest na rynku deweloperskim. O około 10 proc. taniej można kupić nowe mieszkanie, ale pod warunkiem, że lokal jest na wczesnym etapie budowy. Jak podaje portal Rynekpierwotny.pl, w przystępniejszej cenie znajdziemy mieszkania na osiedlach, które będą gotowe za rok czy dwa lata. W latach 2013–2014 planowane jest oddanie co trzeciego mieszkania, które znajduje się w stołecznej ofercie deweloperskiej.

W trakcie budowy taniej

Także analitycy redNet Property Group potwierdzają, że średnie ceny ofertowe lokali w początkowej fazie realizacji są nieco niższe od stawek za mieszkania gotowe lub będące na ukończeniu. W przypadku budów, które wychodzą dopiero z ziemi o minimum 10 proc.

– Klienci znacznie chętniej niż kiedyś wybierają inwestycje, których budowa jeszcze trwa, bo mają w nich większy wybór mieszkań niż w ukończonych projektach i mogą je kupić w atrakcyjniejszych cenach – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development. – W projektach ostatnio wprowadzanych na rynek oferta odzwierciedla zapotrzebowanie, jakie zgłaszają dziś klienci. W obecnym etapie budowy osiedla Alpha w warszawskich Skoroszach zaprojektowanych zostało najwięcej, najchętniej wybieranych przez naszych klientów mieszkań dwupokojowych o niewielkiej powierzchni. Najmniejsza dwójka, jaka została jeszcze w sprzedaży przy Skoroszewskiej ma 38 mkw. i kosztuje niespełna 270 tys. zł.   

Osiedle ALPHA – RED Real Estate Development

Rynek pierwotny:  6-8 proc. upustu  

Według danych zgromadzonych przez Domiporta.pl, ceny transakcyjne mieszkań deweloperskich są przeciętnie od 6 do 8 proc. niższe od cen, jakie wystawiane są, kiedy lokale wchodzą do oferty rynkowej.

Z uśrednionych danych dla największych rynków (Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy), wynika, że w sierpniu br. oferowane przez deweloperów mieszkania jednopokojowe sprzedawane były w cenach o prawie 9 proc. niższych niż wynosiła średnia ofertowa. W przypadku mieszkań dwupokojowych różnica wyniosła ponad 8 proc., a trzypokojowych prawie 6 proc.

Najnowszy raport AMRON-SARFiN i Związku Banków Polskich pokazuje zaś, że warszawiacy zaciągają kredyty na (nowe i używane) mieszkania, które kupowane są średnio w cenie 7400 zł za metr. Według przedstawicieli ZBP rynek wtórny jeszcze nie podążył za pierwotnym, na którym ceny dopasowane zostały do obecnych możliwości kupujących.  
Na rynku deweloperskim stawki spadły już do poziomu z początku 2007 roku. Z wyliczeń Emerson wynika, że nowo budowane mieszkania oferowane są w Warszawie średnio za 8,3 tys. zł/mkw.

Dodaj komentarz