Wiosna 2013 – warszawiacy kupują małe mieszkania

Jak wskazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, przed sprzedającymi mieszkania w Warszawie nie lada wyzwanie. Warszawiacy to bowiem coraz bardziej świadomi klienci, kupujący mieszkania małe, oferowane po przystępnych cenach. Dla nich, to dobry czas na kupno własnego M. Rata kredytu zaciągniętego na lokal w stolicy spadła bowiem o ponad 700 zł.

Warszawiacy kupują mały metraż

Jak wynika z czerwcowego raportu, wtórny rynek nieruchomości w stolicy zdominowany jest przez transakcje sprzedaży mieszkań o małym metrażu, poniżej 40 mkw. – W porównaniu do poprzednich miesięcy częściej sprzedawały się lokale w nowym budownictwie, w budynkach wzniesionych po 2000 r. – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W tej grupie szczególnie dużo transakcji zostało dokonanych w najtańszych dzielnicach miasta, takich jak Targówek czy Białołęka.

Zbliżone ceny ofertowe i transakcyjne

Autorzy raportu informują, że jesteśmy także świadkami stabilizacji na lokalnym rynku nieruchomości. – W ciągu ostatniego miesiąca, ceny ofertowe spadły tu o niecałe 0,5%. Za jeden mkw. sprzedający życzą sobie dziś średnio 7 400 zł – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Na targowaniu się nie zyskamy niestety wiele, różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi jest niewielka. – Średnia cena sprzedawanego mieszkania nieznacznie przekracza 7200 zł za mkw. – dodaje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Za lokal w centrum Warszawy możemy jednak zapłacić dużo więcej, powyżej 9000 zł – twierdzi Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Analizując warszawski rynek nieruchomości wtórnych warto także wziąć pod uwagę wynajem krótkookresowy. – Stolica bez wątpienia należy do jednej z największych atrakcji turystycznych naszego kraju. Nie dziwi więc fakt, że można tu znaleźć bogatą ofertę wynajmu krótkoterminowego. Do wynajęcia są zarówno pokoje, mieszkania, apartamenty jak i całe domy. Ceny zaczynają się od 30 złotych a kończą nawet na 600 złotych za nocleg dla 1 osoby – twierdzi Marta Kosińska, Szybko.pl.

Kredyty w złotych tańsze i bardziej dostępne

Już dziewiąty miesiąc z rzędu spada oprocentowanie kredytów. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, pojawiły się oferty kredytów w złotych z oprocentowaniem niższym niż 4%. Wzrosła także ich dostępność. Obecnie można uzyskać o mniej więcej 15% wyższą kwotę niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają więc również raty kredytów – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Warszawie (o powierzchni 60 m2) spadła od września 2012 r. aż o 713 zł.

Powodów do zadowolenia nie mają jedynie osoby spłacające kredyty walutowe. – Mniej więcej od połowy kwietnia kurs euro szybko rośnie a 6 czerwca przekroczył nawet poziom 4,3 zł. Rośnie również kurs franka. Podczas gdy jeszcze 22 maja br. kosztował on 4,31 zł, to już 6 czerwca kurs CHF nieznacznie przekroczył 3,5 zł. W ciągu 2 tygodni opisana zmiana podwyższyła więc ratę o 100 zł (rata 500 CHF) – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander.

Dodaj komentarz