W dniu 6 czerwca 2013 r. w podwarszawskim Józefowie miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER, połączona z podpisaniem Aktu Erekcyjnego przez Partnerów-Fundatorów projektu.
Inicjatywa budowy Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER wypłynęła z potrzeby czasu, która wiąże się z przekazaniem praktycznej wiedzy dotyczącej budownictwa przyszłości, odpornego na rosnące koszty energii i korzystającego z odnawialnych jej źródeł. Konieczność powstania budynku będącego odpowiedzią na oczekiwania inwestorów, którzy chcą mieszkać w domach tanich pod względem eksploatacji, względnie niedrogich w budowie i komfortowych w codziennym użytkowaniu, połączyła wiele firm – liderów budownictwa energooszczędnego w Polsce.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła sie na placu budowy domu GREEN POWER w Józefowie. Wcześniej obecni przedstawiciele Firm – Fundatorów podpisali Akt Erekcyjny, w którym zawarta została idea GREEN POWER. Byli to: Rafał Stępień – prezes ZCB Owczary, Aleksy Kondraszow – Dyrektor Generalny Lindab Polska, Agnieszka Pięta – Atrium System, Agnieszka Durajczyk i Kinga Witczak – Onninen Polska, Barbara Dymidziuk – Bekaert, Marek Jurkowski – Schock Polska, Małgorzata Markowska – Aquael, Wioletta Fabrycka – RD Bud, Piotr Czarnecki – VBH Polska, Tomasz Wójcik – Izodom 2000 Polska, Łukasz Wojtach – AFRISO, Henryk Rębisz – Alpol, Zenon Koszorz – Ground-Therm, Marek Kitliński – Termocent, Hanna Gehrke-Gut – Gut PR, Marek Piotrowski i Roman Słupski – Fermacell, Paweł Mierzwiński z firmy Selena, Grzegorz Rybka – Zehnder, Robert Dziewulski – Pfleiderer, Mariola Gala Vacouert – Sekocenbud, Leszek Reszotnik – Ekoklinkier, Marek Beśka – Prefkon.
Po podpisaniu Akt Erekcyjny umieszczono w mosiężnej tubie, w której znalazły się także strony tytułowe dwóch gazet (ogólnopolskiej i lokalnej) z datą wydania 06. czerwca 2013, zdjęcie terenu przed budową, przedwojenny banknot 100 zł oraz współczesne 20 zł.
– Świat idzie do przodu, a wraz z nim zwiększa się nasze zapotrzebowanie na energię. Jednak nie możemy zapominać, że jej pozyskanie wiąże się często z degradacją środowiska naturalnego w stopniu, który trudno będzie zrównoważyć innymi działaniami. Dlatego zacznijmy budować i mieszkać mądrze, pamiętając nie tylko o własnym komforcie, ale także o wpływie, jaki wywieramy na otaczającą nas przyrodę. Właśnie tym poczuciem odpowiedzialności kierowaliśmy się inicjując projekt GREEN POWER i zapraszając do współpracy tak znakomite firmy. A działaniom naszym niech przyświecają mądre słowa niezwykłego człowieka, jakim był Vaclav Havel. Nie będzie łatwo obudzić w człowieku takiej odpowiedzialności za świat, która dotrzyma kroku rozwojowi cywilizacji. Ale ci, którzy chcą, mogą zacząć już dziś – tak podsumował spotkanie Ryszard Piotrowski, autor koncepcji projektu GREEN POWER.
Prace nad projektem Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER trwały ponad rok. W tym czasie uzgadniano wiele kwestii dotyczących zarówno konstrukcji, jak i instalacji budynku tak, aby powstały obiekt pozwolił na zdobycie możliwie dużego doświadczenia dla następnych inwestorów. W efekcie powstał budynek piętrowy, w którym parter zbudowany będzie w technologii murowej, a piętro – w szkielecie stalowym. Za przygotowanie ciepłej wody użytkowej odpowiedzialna będzie turbina wiatrowa, a ogrzewanie zapewni sufitowy system promiennikowy, połączony w niektórych pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Szczelna i niezwykle ciepła konstrukcja pozwoli na maksymalne ograniczenie strat ciepła, przez co znacząco zmniejszy się zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia budynku.