Zakup nieruchomości opłacalny do końca roku

Wraz z nadejściem Nowego Roku na rynku nieruchomości nastąpią zmiany. Za sprawą podniesienia wysokości obowiązkowego wkładu własnego trudniejsze stanie się m.in. uzyskanie kredytu hipotecznego. Niepewna będzie również sytuacja programu MdM. Według prognoz ekspertów, pieniędzy z jego puli może nie wystarczyć dla wszystkich chętnych.

Już wkrótce tylko osoby posiadające spore oszczędności będą mogły pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i kupno mieszkania. Na początku 2016 roku zwiększy się wysokość obowiązkowego wkładu własnego, który z 10% wzrośnie do 15%. Nie będzie to jednak ostatnia tego typu zmiana. Próg podnoszony będzie systematycznie, a od 2017 roku jego wysokość wyniesie 20%. Ci, którzy z trudem osiągali minimalne limity mają więc powody do niepokoju. O zmianie zadecydowała Komisja Nadzoru Finansowego, która ponad rok temu ustaliła minimalne progi jednocześnie zezwalając na ich indywidualne podwyższanie przez banki. W niektórych bankach nawet już teraz wartość minimalnego wkładu własnego wynosi 20%.

Od 2014 do 2017 roku wielkość wkładu własnego potrzebnego do wzięcia kredytu zwiększy się aż 4-krotnie, z 5% do 20%. Przykładowo chcąc kupić mieszkanie w 2017 roku za 300 tysięcy złotych będziemy potrzebowali 60 tysięcy, gdzie 3 lata wcześniej wystarczyłoby 15 tysięcy. Wielu potencjalnym nabywcom utrudni to, bądź uniemożliwi zakup własnej nieruchomości.

Zmiany w systemie przyznawania kredytów sprawią, że dla wielu potencjalnych nabywców otrzymanie upragnionej pożyczki stanie się znacznie trudniejsze. Dodatkowo nie wiadomo jak potoczy się sytuacja programu MdM. Według prognoz ekspertów zwiększone zainteresowanie rządowym dofinansowaniem może sprawić, że pula środków przeznaczona na rok 2016 nie obejmie wszystkich zainteresowanych, dlatego zakup nieruchomości w tym roku może okazać się dla wielu osób bardziej realny – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea. – Aby zachęcić niezdecydowanych, do końca grudnia na wszystkie gotowe mieszkania w podpoznańskiej Dąbrówce oferujemy rabat w wysokości 5000 zł – dodaje.

Niepewne prognozy dotyczące przyszłości programu MdM spowodowane są głównie wrześniowymi zmianami zasad, z których najważniejszą jest dofinansowanie zakupu nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. W miesiącu wprowadzenia zmian aż 43% nieruchomości, którym przyznano rządową dopłatę stanowiły te z rynku wtórnego. Dodatkowo znacznie zwiększono wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Popyt na pomoc rządu tylko w ciągu miesiąca wzrósł o całe 150%. Pula środków do wykorzystania w 2016 pozostanie jednak taka sama jak w roku bieżącym. Jeśli średnia wartość dopłat utrzyma się na poziomie zbliżonym do poziomu z września tego roku, kwota przeznaczona na przyszły rok na dopłaty w programie MdM prawdopodobnie zostanie wykorzystana do końca sierpnia.

Niepewna sytuacja programu MdM i zmiany w zasadach przyznawania kredytów hipotecznych sprawią, że w 2016 roku zakup mieszkania dla wielu osób stanie się znacznie trudniejszy, dlatego lepiej zdecydować się na taką inwestycję już dziś.

Dodaj komentarz