Dom energooszczędny, a pasywny – poznaj najważniejsze różnice

roznice w domach

Chcąc zbudować wymarzony dom, zdecydowanie powinniśmy określić swoje możliwości i oczekiwania, a następnie wybrać taki projekt, który będzie najłatwiejszy do realizacji. Jedną z najważniejszych kwestii są również późniejsze koszty utrzymania domu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest różnica między domem pasywnym, a domem energooszczędnym.

Wybór odpowiedniego projektu domu tak naprawdę jedną z kluczowych kwestii, która ma wpływ nie tylko na późniejszy proces budowy i wykończenia, jak również koszty utrzymania. Projekt domu powinien być:

– dopasowany do naszych potrzeb,
– odpowiadać obecnej i ewentualnie przyszłej ilości domowników,
– zawierać szczegółowe informacje na temat zapotrzebowania na energię,
– zawierać informacje dotyczące rodzaju źródeł ciepła, stolarki, izolacji,
– dokładnie opisywać rodzaj pomieszczeń, wraz z rozkładem instalacji.

W Polsce ogromną popularnością cieszą się domy pasywne oraz domy energooszczędne.

Co to jest dom energooszczędny?

Jak sama nazwa wskazuje, domem energooszczędnym określamy taki dom, który ma znacząco obniżone zapotrzebowanie na energię. Obecnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło w skali roku, wynosi mniej niż 70 kWh/m2.

Aby tak stan rzeczy osiągnąć, oczywiście zastosować dobrej jakości materiały izolacyjne, jak również budowlane. W domu energooszczędnym możemy mieć zainstalowany tradycyjny system grzewczy.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny jest również domem, który cechuje się oszczędnością energii, jak również niższymi kosztami eksploatacji. Podstawowa różnica dotyczy oczywiście rocznego zapotrzebowania na energię, które w przypadku domu pasywnego nie powinno przekroczyć 15kWh/m2. W praktyce oznacza to, że dom jest samowystarczalny. W domu pasywnym nie ma również centralnego ogrzewania. Stosuje się za to np. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, jak również panele fotowoltaiczne, które pozwalają na pozyskanie energii.

Roczne zapotrzebowanie domu na energię sprawia, że musimy wybrać odpowiedni projekt, zastosować dedykowany układ pomieszczeń, kupić stolarkę o określonych parametrach. Jeżeli dom ma być pasywny, kluczowa jest kwestia ciągłości izolacji, jak również zastosowania materiałów, które zapewnią szczelność.

Budowa domu pasywnego czy energooszczędnego wymaga większego nakładu finansowego, ale to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Raz, że dom będzie później tańszy w utrzymaniu, dwa – będzie również zdecydowanie bardziej ekologiczny.

Dodaj komentarz